24 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak bezpiecznie wypożyczyć sprzęt budowlany w czasie pandemii?

COVID-19 zdecydowanie przedefiniował sposób prowadzenia wielu przedsięwzięć gospodarczych. Te przedsiębiorstwa, które nie zawiesiły działalności, zachowały się odpowiedzialnie: wprowadziły procedury maksymalnie ograniczające bezpośrednie kontakty. Ta generalna zmiana nie ominęła też wypożyczalni sprzętu budowlanego. 

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego zareagowały niemal natychmiast na ogłoszenie pandemii. Pierwsza rzeczą, którą zmieniły, było przeniesienie znacznej części działalności do Internetu, w tym przede wszystkim obsługi zamówień. Wypożyczalnie opracowały system minimalizacji bezpośrednich kontaktów z klientami oraz stosowania bezpiecznych procedur dostawy i odbioru zamówionego sprzętu. 

Trzy stopnie bezpieczeństwa przy wypożyczaniu sprzętu budowlanego i rusztowań 

Zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypożyczającym sprzęt budowlany udaje się najlepiej wtedy, gdy rozwiązania są systemowe. Co to oznacza w praktyce wyjaśnia przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań Ramirent

Celem jest objęcie procedurami bezpieczeństwa całej customer journey maps, czyli ścieżki zakupowej klienta – od momentu nawiązania transakcji do obsługi posprzedażowej. Sprzedając usługę, którą w naszym przypadku jest wypożyczenie określonego sprzętu, musimy zadbać o bezpieczeństwo składania zamówienia, dostawy oraz osobistego odbioru sprzętu, jego ewentualnej wymiany (np. ze względu na zaistniałą awarię) oraz zwrotu po okresie wypożyczenia. Najważniejszym i stosunkowo najłatwiejszym do rozwiązania problemem jest zapewnienie warunków do bezpiecznego składania zamówień: wystarczy przenieść je na platformy informatyczne. Tak właśnie zrobiliśmy: umożliwiliśmy naszym klientom składanie zamówień przez telefon, przy użyciu poczty internetowej oraz za pośrednictwem specjalnie przygotowanej apki 

Drugim ważnym momentem, w którym trzeba zadbać o bezpieczeństwo epidemiologiczne jest moment przekazania i odbioru sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem dla klienta jest dostarczenie maszyny przez wypożyczalnię. Drugi wariant to odbiór osobisty w wypożyczalni. W tej opcji kluczowa sprawa jest stworzenie tzw. strefy bezpiecznej, w której dokonany zostanie odbiór. Wdrożenie odpowiednich procedur pomoże w rygorystycznym stosowaniu zasad higieny oraz stosowaniu środków ochrony osobistej. To dzięki nim oraz bezpiecznej strefie odbioru możemy być pewni, że wszystkie procesy są wolne od ryzyka zakażenia – zarówno dla wypożyczającego, jak też dla pracowników wypożyczalni. 

Ostatnim etapem jest zwrot wypożyczanego sprzętu. Może on nastąpić w identyczny sposób, jak wcześniej odbyło się wydanie wypożyczanych maszyn. Jeżeli odpowiednie działania prewencyjne zostaną podjęte na etapie zamawiania dostawy i odbioru sprzętu ryzyko przeniesienia wirusa jest zminimalizowane lub w praktyce całkowicie zniwelowane. 

Czy maszyny budowlane potrzebują kwarantanny? 

Podstawą bezpiecznego wypożyczania maszyn budowlanych w warunkach zagrożenia epidemiologicznego jest opisany wyżej bezkontaktowy proces najmu. Poza wprowadzeniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa przy obrocie wypożyczanymi maszynami, w niektórych przypadkach konieczne są też zabiegi odkażania. W zależności od warunków otoczenia wirus SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, utrzymuje się na powierzchniach gładkich od kilku godzin do kilku dni. Oznacza to, że rzadziej wypożyczane maszyny i elektronarzędzia przechodzą naturalną kwarantannę, gdy nie są używane pomiędzy kolejnymi wypożyczeniami. 

W przypadku maszyn częściej wypożyczanym dodatkowym środkiem prewencyjnym, który możemy zastosować przed wydaniem i przed zwrotem sprzętu, jest odkażanie. Spryskanie środkiem dezynfekującym lub przetarcie nawilżoną w nim szmatką klamek, manetek, uchwytów i innych elementów, które mają bezpośredni kontakt z rękami operatora. Czynność trwa chwilę, a daje poczucie pewności, że możemy bezpiecznie używać narzędzia czy maszyny w pełni bezpiecznie. W bardziej zaawansowanej wersji można zastosować ozonowanie – szybkie, skuteczne i w pełni bezpieczne dla maszyn, szczególnie ich układów elektronicznych.