20 grudnia 2019

Kategoria:
Inne

Innowacyjne techniki montażu obiektów wysokich i wielkogabarytowych

Specjalistyczne, wymagające konstrukcje o dużej wysokości wymagają zastosowania specjalistycznych technik stawiania, montażu i demontażu. Do przeprowadzania tego typu prac powinno się zatrudniać profesjonalne firmy, które dysponują odpowiednimi narzędziami i stosują sprawdzone metody. Co warto wiedzieć o technikach montażu wielkogabarytowych obiektów?

Montaż z użyciem żurawi gąsienicowych

Żurawie gąsienicowe to maszyny zapewniające maksymalne możliwości podnoszenia. Doskonale sprawdzają się do montażu dachów, okien i fasad, ale także do elementów wielkogabarytowych stalowych. W taki sposób można stawiać na przykład przybrzeżne farmy wiatrowe.

Żurawie gąsienicowe nadają się doskonale do podnoszenia fundamentów do pozycji pionowej lub do obracania poszczególnych części wielogabarytowych. W późniejszych etapach stawiania konstrukcji specjaliści rozkładają na nie ciężar poszczególnych ładunków – jest to efektywne zwłaszcza wówczas, gdy pracuje się z kilkudziesięciometrowym wysięgnikiem i kilkudziesięciotonową przeciwwagą.

Dobrej klasy, zaawansowane technicznie żurawie gąsienicowe są w stanie przewieźć na podwoziu nawet kilkaset ton ładunku.

Montaż metodami alpinistycznymi (dostęp linowy)

Kolejną techniką wykorzystywaną podczas montażu obiektów wysokich i wielkogabarytowych jest dostęp linowy, zaliczany do technik alpinistycznych. Taka metoda może skracać czas realizacji inwestycji i jest mniej czasochłonna w porównaniu z montażem rusztowań. 

Alpinizm przemysłowy to innowacyjna forma wykonywania prac na wysokości. Jej ogromna zaletą jest możliwość docierania do trudno dostępnych stanowisk pracy i wykonania poszczególnych czynności z użyciem dodatkowej liny.

Lina robocza stanowi alternatywę dla tradycyjnych sposobów docierania do stanowisk, takich jak podnośnik, rusztowanie, drabina specjalistyczna itd.

Montaż z wykorzystaniem wciągarek i wciągników

Montaże nietypowych konstrukcji stalowych można przeprowadzać także przy wykorzystaniu wciągarek i wciągników.

Wciągarki, zwane także elektrowciągami, to dźwignice przeznaczone do przemieszczania ładunku w pionie za pomocą łańcucha lub liny, wykorzystujące element chwytny (zazwyczaj hak). Takie urządzenia zazwyczaj poruszają się po nieruchomym torze jezdnym. Poszczególne mechanizmy wciągarki zabudowuje się na odrębnej konstrukcji nośnej, którą tworzy rama przesuwana, przejezdna lub stała.

Wciągniki to dźwignice działające na podobnej zasadzie co wciągarki. Różnica między nimi polega jednak na tym, że obudowa mechanizmu podnoszenia we wciągniku stanowi jego konstrukcję nośną.  

Komu zlecić montaż nietypowych obiektów wielkogabarytowych?

Jednym z wiodących usługodawców, specjalizujących się w montażu nietypowych obiektów specjalistycznych jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego EMKA.  Firma ta działa w oparciu o wyżej wymienione innowacyjne techniki.

Oczywiście każdy projekt i każde zlecenie muszą być opracowywane indywidulanie, w oparciu o oczekiwania klienta i stopień zaawansowania inwestycji.