szkolenie zawodowe
19 czerwca 2022

Kategoria:
Inne

Ile trwa szkolenie zawodowe?

Szkolenie zawodowe może trwać zaledwie jeden dzień lub kilka tygodni, co zależne jest od rodzaju kursu i uprawnień, jakie uzyskamy po jego ukończeniu. Obecnie szkolenia zawodowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ jest to tani i szybki sposób na podniesienie swoich kwalifikacji a tym samym zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. Sprawdźmy zatem, ile czasu trzeba poświęcić na najpopularniejsze kursy zawodowe.

Szkolenie SEP

Wydawałoby się, że zdobycie uprawnień SEP to skomplikowana i długotrwała procedura. Nic bardziej mylnego – szkolenie trwa tylko jeden dzień. Kurs ma przede wszystkim przygotować do egzaminu i jest to doskonały wstęp do stania się wykwalifikowanym fachowcem. Konieczne jest jednak zdobycie pewnego doświadczenia zawodowego. Warto wiedzieć, że SEP to kilka rodzajów szkoleń i uprawnień. Dla przykładu firma szkoleniowa Alerta z Łodzi, która działa na terenie całej Polski, oferuje:

  • SEP G1 – elektryczne;
  • SEP G1 typ E – elektryczne na stanowisku elektryka;
  • SEP G2 – energetyczne;
  • SEP G3 – gazowe.

Egzamin odbywa się od razu po szkoleniu, a wyniki często są w ten sam dzień. Szkolenia G1 G2 G3 to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczoną ilością czasu.

Ile trwa szkolenie ADR?

ADR to uprawnienia wymagane przy przewozie materiałów niebezpiecznych. Na kursie podstawowym ADR przekazywana jest wiedza o bezpiecznej jeździe z towarami, które mogą stworzyć zagrożenie życia i zdrowia. Omawiane są obowiązki kierowców oraz poszczególne typy zagrożeń. Kierowcy zaznajamiają się z odpowiedzialnością cywilną i karną oraz możliwościami zapobiegania wypadkom i sposobami postępowania w sytuacji zagrożenia.

W kursie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 21 lat i mają czynne prawo jazdy kategorii B, C lub C+E. Szkolenie podstawowe trwa co najmniej 24 godziny lekcyjne i kończy się egzaminem państwowym w formie testu pisemnego. Egzamin zajmuje 60 minut i składa się z 30 pytań.

Kurs na wózek widłowy

Do kursu na wózek widłowy mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia pracy na stanowisku operatora. Długość kursu i jego zakres zawsze definiuje Urząd Dozoru Technicznego i w przypadku wózków widłowych jest to 35 godzin lekcyjnych. Kurs rozpoczyna się od testu, który ma określić poziom wiedzy uczestników i w razie konieczności przygotowany jest moduł uzupełniający. Program główny składa się z 25 godzin teoretycznych i 10 godzin praktycznych. Uprawnienia nadawane są po zdaniu egzaminu.