bloki
24 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Ile trwa oczekiwanie na mieszkanie z rynku pierwotnego?

Czynników określających przybliżony czas oczekiwania na mieszkania z rynku pierwotnego jest całkiem sporo. Opisanie ich na pewno pomoże nam w udzieleniu odpowiedzi na zadane w tytule artykułu pytanie. Nim jednak do tego przejdziemy, powinniśmy wpierw określić moment, od którego ten czas należy liczyć. Przyjmijmy zatem, że punktem rozpoczynającym okres oczekiwania na mieszkanie będzie dzień, w którym podpisaliśmy umowę z deweloperem. Wiemy wszakże, że taką umowę często można zawrzeć na dowolnym etapie budowy.

Okres oczekiwania na mieszkanie w powiązaniu z etapem, na którym zawarto umowę

Jest oczywiste, że każda budowa domu mieszkalnego zawsze jest podzielona na kilka etapów. Koncentrując się jedynie na podstawowym temacie naszego artykułu, pominiemy tutaj wszelkie rozważania tyczące się innych aspektów związanych z budową własnego mieszkania, takich na przykład jak finansowanie inwestycji, czy też przesłanki, którymi warto kierować się, wybierając jakiś konkretny moment podpisania umowy.

Na nasz użytek nazwijmy po imieniu kolejne etapy budowy deweloperskiego domu mieszkalnego:

  • etap 1: wbicie łopaty,
  • etap 2: do stanu zerowego,
  • etap 3: od stanu zerowego do stanu surowego zamkniętego,
  • etap 4: od stanu surowego zamkniętego do uzyskania zgody na użytkowanie,
  • etap 5: po przekazaniu budynku do użytkowania.

Jak powiedzieliśmy już wcześniej, umowę na wybudowanie mieszkania można podpisać na dowolnym etapie trwania inwestycji (o ile jeszcze są jakieś lokale do wyboru), stąd też i okresy oczekiwania na mieszkanie będą w wielu przypadkach różne. O tym, czy można ściśle zdefiniować okres realizacji poszczególnych etapów budowy nowego domu mieszkalnego oraz o tym, co jeszcze ma wpływ na czas oczekiwania na mieszkanie deweloperskie, opowiadali nam specjaliści z firmy EKO-BUD ze Skierniewic.

Czas oczekiwania na mieszkanie z rynku pierwotnego możliwy do określenia tylko w przybliżeniu

Niech odniesieniem do dalszych naszych rozważań będzie czas budowy czteropiętrowego domu wielorodzinnego. Współczesne techniki umożliwiają wybudowanie takiego obiektu, statystycznie rzecz biorąc, w ciągu półtora roku. Możemy więc założyć, że taki też będzie okres oczekiwania na mieszkanie, dla tych wszystkich, którzy zawrą umowę z deweloperem w pierwszym etapie budowy, a więc w momencie wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty w ziemię. Odpowiednio krócej czekać będą czekać, ci wszyscy, którzy podpiszą umowy w późniejszych terminach. Jeśli jednak stawiany będzie większy budynek niż nasz przykładowy czteropiętrowiec to i jego budowa potrwa dłużej. Trudne do oszacowania są okresy realizacji poszczególnych etapów takich inwestycji. Z doświadczenia wiadomo, że zazwyczaj najwięcej czasu zajmuje tutaj budowanie pod ziemią. Następne kondygnacje powstają znacznie szybciej. Z pewnością dużo czasu poświęca się na prace wykończeniowe, które wykonuje się na etapie 4. Pamiętajmy też, że na czas budowy całego obiektu, a więc i każdego konkretnego mieszkania, znaczący wpływ mogą mieć także niekorzystne i nieprzewidziane warunki pogodowe.