20 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Ile sprężyn znajduje się w 1m2 materaca?

Dlaczego liczba sprężyn w materacu decyduje o jego jakości? Z podobnych powodów, dla których liczba gwoździ w łożu decyduje o komforcie leżącego na nich fakira. Im więcej jest sprężyn, tym lepiej obsługują one nasze ciało: łatwiej dopasowują się do jego kształtu, lepiej reagują na siłę miejscowego nacisku, a w efekcie zapewniają nam większy komfort relaksu w pozycji leżącej. Ile musi być sprężyn w materacu, żeby można go było uznać za komfortowy? 

Oczywiście liczy się nie tylko ilość, ale też jakość: liczba sprężyn tworzy potencjał, który można wykorzystać lub zmarnować. Należy też pamiętać o tym, że związek liczby sprężyn z jakością materaca dotyczy niemal wyłącznie materacy kieszeniowych. Materace bonellowe, z natury swojej konstrukcji i niezależnie od liczby sprężyn, nie są w stanie reagować punktowo, lecz odpowiadają na nacisk całą powierzchnią.   

Minimum 200 sprężyn na każdy metr kwadratowy materaca 

Panuje dość zgodna opinia, że materac kieszeniowy posiadający mniej, niż 200 sprężyn na metr kwadratowy, nie może być naprawdę komfortowy. Najpopularniejsze, atrakcyjne cenowo materace określane mianem pocket, posiadają liczbę sprężyn z przedziału 180-260. Następna kategoria, czyli materace multipocket, to już około 500 sprężyn na metr kwadratowy. Najwyższa kategoria, luxpocket, zarezerwowana jest dla materacy, które posiadają około 1000 sprężyn na metr kwadratowy. Teoretycznie można byłoby upakować jeszcze więcej sprężyn, jednak nie ma to większego sensu: tak duże rozdrobnienie punktów podparcia, którymi są sprężyny, nie byłaby odczuwalna, a więc także doceniana przez użytkowników. Zamiast jeszcze bardziej minimalizować rozmiary sprężyn, lepiej zastąpić drut odpowiednio ukształtowanym tworzywem sztucznym (głównie różnego typu piankami).  

Im więcej sprężyn, tym większa elastyczność punktowa, większe i bardziej elastyczne dopasowanie do ciała. Zamknięte w osobnych kieszonkach sprężyny reagują na nacisk w dużym stopniu autonomicznie, dzięki czemu można uniknąć charakterystycznego dla materacy bonellowych falowania całej powierzchni. Jest to szczególnie ważne w łożach małżeńskich, które dzielimy z inną osobą: poruszanie się któregokolwiek z użytkowników nie wywołuje falowania całej powierzchni materaca i nie skutkuje wzajemnym zakłócaniem sobie snu. 

Liczba zwojów, strefy i gęstość  

Oprócz samej liczby sprężyn na metr kwadratowy, ważne jest też to jakość ich wykonania i liczba zwojów. Oczywistą rzeczą jest, że jakość materaca i oferowany przez niego komfort rośnie wraz jakością sprężyn (nie mogą odkształcać ani pękać) i liczbą zwojów (z każdym zwojem drutu rośnie precyzja reakcji i “miękkość” uginania się). Niezwykle ważny jest też podział na strefy o różnej twardości, który pozwala jeszcze lepiej dopasować się do kształtu i siły nacisku różnych części ciała.  

Doradca ze sklepu Meblove24.pl podkreśla znaczenie często pomijanego parametru materaca kieszeniowego:

Prostym sposobem oceny jakości materaca jest ustalenie jego gęstości, czyli ciężaru właściwego. Aby to zrobić wystarczy podzielić wagę materaca przez jego objętość: im wynik jest większy, tym lepiej. Wysoki ciężar właściwy oznacza, że do produkcji materaca użyto lepszej jakości materiałów, w tym przede wszystkim pianek o większej gęstości, które mają lepsze parametry techniczne, a dodatkowo są też znacznie trwalsze. 

Dla każdego coś innego: twardość materaca jest odczuciem subiektywnym 

Nie istnieje jeden materac kieszeniowy optymalny dla każdego użytkownika. Podstawowym kryterium oceny powinno być osobiste poczucie komfortu. Jeżeli lubimy lub musimy (bo tak zalecił lekarz) “spać na desce”, powinniśmy wybrać materac o twardych sprężynach i piankach o dużej gęstości, które zapewniają mocne podparcie ciała i równą, gładką powierzchnię. Jeżeli zawsze unikaliśmy spania na karimatach, a poczucie komfortu kojarzy nam się z delikatną miękkością i zapadaniem się w materac, to dobrym wyborem będzie materac multipocket lub luxopocket, najlepiej przykryty topperem z pianki termoaktywnej. 

Należy też wziąć pod uwagę własną wagę. Zasada ogólna mówi, że osoby o wadze ciała nie przekraczającej 100 kilogramów mogą komfortowo wypoczywać na materacu mającym około 250 sprężyn na metr kwadratowy. Osoby o większej wadze powinny wybrać materac mający około 500 i więcej sprężyn na metr kwadratowy. Twardość powierzchni materaca określa się symbolem H i odpowiednia cyfrą, np. 2, 3 lub 4. O twardości decyduje sztywność sprężyn i gęstość pianek oraz innych materiałów pokryciowych. Materac H2 jest odpowiedni dla osoby o wadze do 80 kilogramów, H3 dla użytkowników ważących 80-100 kilogramów, a H4 dla tych wszystkich, którzy przekroczyli wagę 100 kilogramów. Należy pamiętać, że dla kogoś, kto waży 60-70 kilogramów materac H3 wyda się bardzo twardy, a osoby o masie powyżej 100 kilogramów uznają go za bardzo miękki. Kwestia doboru twardości jest niezwykle istotna: materac zbyt miękki lub zbyt twardy może powodować bóle kręgosłupa, a nawet doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.