nagrobki
14 września 2021

Kategoria:
Inne

Ile kosztuje pochówek na cmentarzu wraz z nagrobkiem?

Trudno w ciemno ustalić, ile dokładnie kosztuje pochówek na cmentarzu oraz nagrobek. Znacznie łatwiej doliczyć się wszystkich opłat, jeśli po kolei będziemy odpowiadali na konkretne pytania. W końcu należy brać pod uwagę wiele czynników, takich jak: rodzaj trumny, potencjalną kremację, miejsce na cmentarzu, rodzaj nagrobka, usługi pogrzebowe oraz cenę mszy świętej.

Lista kosztów związanych z pochówkiem na cmentarzu

Podstawowe pytanie brzmi – czy decydujemy się na kremację? Jeśli tak, to zmarły spalany jest w prostej trumnie sosnowej, której koszt wynosi ok. 500 zł. Możliwe jest również skremowanie zwłok w trumnie kartonowej, której cena wynosi ok. 150 zł. Natomiast sama kremacja kosztuje między 600 zł a 800 zł.

Jeśli jednak decydujemy się na pogrzeb tradycyjny, wtedy musimy zakupić stosowną trumnę, której ceny zaczynają się od 700 zł (drewno sosnowe) i mogą sięgać 4 tys. zł (drewno dębowe).

Następnym wydatkiem jest miejsce na cmentarzu. Tutaj wiele zależy od samej lokalizacji miejsca pochówku, kwatera w alejach zasłużonych i blisko chodników są znacznie droższe od peryferiów. Znacznie ma również rozmiar miejsca – te przeznaczone dla jednej osoby to koszt od 500 zł w górę (cena za 20 lat). Im większy ma być plac, tym większe będą cena.

Do tego dochodzą również koszty pomnika. Tanie nagrobki z granitu to ceny od 4 tys. złotych wzwyż. Wszystko zależy od wielkości nagrobka, wykorzystanego materiału, graweru, sposobu jego wykończenia oraz ewentualnych dodatków. W takim przypadku po konkretne informacje najlepiej się zgłosić do zakładu kamieniarskiego, takiego jak AGRAN Kamieniarstwo.

Należy również pamiętać o kosztach związanych z usługami pogrzebowymi. Odbiór ciała i przewiezienie go do chłodni to (zależnie od odległości) ceny rzędu 200-600 zł. Oprócz tego są koszty związane z przygotowaniem ciała do ostatniego pożegnania 300-500 zł oraz wieńca pogrzebowego – od 200 zł w górę. Można również zakupić oprawę muzyczną na ceremonię i są to koszty od 100 zł.

Pozostaje jeszcze kwestia mszy świętej i pochówku, tutaj wiele uzależnione jest od danej parafii. W skali Polski ceny te wahają się między 700 zł a 1500 zł – konkretne informacje jednak można uzyskać bezpośrednio od księdza lub samych parafian.

Zbierając te wszystkie informacje razem, można ustalić, że koszt pochówku na cmentarzu wraz z nagrobkiem wynosi minimalnie 6 600 zł. Oczywiście dotyczy to pochówku tradycyjnego – skremowanie zwłok i zakup urny pozwalają te koszty znacznie obniżyć, w wielu przypadkach nawet o połowę.