22 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Ile kosztuje pobyt w domu seniora?

Koszt przebywania w domu spokojnej starości jest uzależniony od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim długość pobytu, lokalizacja ośrodka oraz ilość oferowanych rozrywek i usług. Nie ulega jednak wątpliwości, że decyzja o wyborze domu seniora powinna być dokładnie przemyślana. Ważne, aby zapewnić pensjonariuszom pełen komfort, poczucie bezpieczeństwa, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, a także specjalistyczną opiekę medyczną. Oferta domów seniora obejmuje nie tylko zabiegi medyczne, ale też programy rehabilitacyjne i ćwiczenia umożliwiające utrzymanie sprawności ruchowo – manualnej. Co więcej, mieszkańcy mają okazję do wielu interakcji, wspólnych zabaw, a nawet celebrowania imprez okolicznościowych. Mogą również utrzymywać kontakt z bliskimi dzięki odwiedzinom lub rozmowom telefonicznym. Co warto wiedzieć na temat pobytu w domu seniora?

Czynniki wpływające na koszt pobytu

Cena usług w domach spokojnej starości zależy w dużej mierze od długości pobytu. Im dłuższy pobyt, tym korzystniejsza cena. W przypadku przebywania w ośrodku ponad 6 miesięcy całkowity miesięczny koszt waha się w granicach 2500 – 4000 zł. Natomiast cena pobytu dobowego wynosi około 100 – 200 zł. Duże znaczenie ma również lokalizacja oraz ilość osób w pokoju. Najdroższe są pokoje jednoosobowe umieszczone w ośrodkach znajdujących się na przedmieściach.

Istotnym czynnikiem jest także oferta i uwzględnione w niej usługi. Domy spokojnej starości mogą zapewnić pensjonariuszom nie tylko pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach, ale też różne formy rozrywki. Organizacja wycieczek oraz grupowych spotkań z atrakcyjnymi zajęciami ma na celu zaktywizowanie i sprawienie przyjemności starszym osobom. Na cenę pobytu składa się również forma usług rehabilitacyjnych oraz wyżywienie.

Korzyści przebywania w domu seniora

Jedną z największych zalet umieszczenia seniora w domu opieki jest zapewnienie mu specjalistycznej opieki przez całą dobę. Profesjonalna pomoc lekarska i pielęgniarska pozwala nieustannie monitorować stan zdrowia pensjonariuszy. Oprócz tego, seniorzy mają szansę spędzić czas w miłej, przyjaznej atmosferze, uczestnicząc w grach i zabawach wspólnie z innymi mieszkańcami. Z kolei terapia zajęciowa oraz programy rehabilitacyjne dostosowane do indywidualnych potrzeb umożliwiają utrzymanie sprawności fizycznej na stałym poziomie. Równie ważnym aspektem jest odpowiednio zagospodarowany budynek.

Jak tłumaczy opiekun medyczny z Domu Seniora – Harmonia:

Budynek i jego pomieszczenia powinny być wyposażone we wszelkie udogodnienia, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Za sprawą wind, systemu przywoływania, barierek oraz łóżek sterowanych na pilota poruszanie się jest dla podopiecznych łatwiejsze i nie wymaga zbędnego wysiłku.

Wpływ aktywności na zdrowie seniorów

Utrzymanie dobrego samopoczucia i zdrowia fizycznego jest możliwe dzięki przebywaniu na zewnątrz. Warto więc, aby w pobliżu domu seniora znajdował się las, park, ogród lub taras. W takich miejscach pensjonariusz będzie mógł pospacerować, zrelaksować się i zaczerpnąć świeżego powietrza. Ponadto, oddalenie od zurbanizowanych, zatłoczonych miast gwarantuje spokój i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.