25 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Ile kosztują wyroby ceramiczne?

Ceramika towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Mogłoby się wydawać, że naczynia ceramiczne są przedmiotami głównie użytkowymi. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i zalewem produktów masowych do łask wracają ręcznie wykonane wyroby ceramiczne – niepowtarzalne, a do tego nie tylko praktyczne, ale również piękne. Ile kosztują? Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym kolekcjom ręcznie wykonanych naczyń i dodatków ceramicznych.

Polska ceramika? Pierwsze skojarzenie to zapewne Bolesławiec. Początki bolesławieckiej ceramiki sięgają bowiem średniowiecza. Niepowtarzalne wyroby z odpowiednio uformowanej gliny, do tego niespotykane nigdzie indziej zdobienia, wykonywane ręcznie metodą stempelkową. Manufaktura w Bolesławcu produkuje naczynia ceramiczne z wykorzystaniem dawnych metod, oferując jednak wzory idące z duchem czasu, zaprojektowane we współpracy z artystami, projektantami oraz pasjonatami rękodzieła.

Cena popularnych ręcznie wykonanych wyrobów ceramicznych

Glina umożliwia formowanie dowolnych kształtów – dlatego oferta ceramiki obejmuje szeroki zakres produktów. Od tradycyjnych filiżanek, przez kubki, talerze, półmiski, a nawet noże, widelce, łopatki do ciasta, solniczki i pieprzniczki, dzbanki, lampy, doniczki, wazony i wiele innych. Wymienianie cen wszystkich produktów mijałoby się z celem, dlatego przedstawimy rozpiętość cenową najpopularniejszych produktów, które goszczą na naszych stołach niemal codziennie.

Ceny filiżanek do espresso oraz kubków wahają się od 30 do nawet 60 zł – zależy to między innymi od pojemności oraz kształtu kubka. Filiżanki są w komplecie ze spodkiem. Nieco droższe są kubki turystyczne, ponieważ ich cena przekracza 60 zł, wyposażone są jednak w wieczko i opaskę chroniącą przed wylaniem i poparzeniem, które umożliwiają zabranie ulubionego gorącego napoju ze sobą.

Ceny talerzy to około 20-90 zł, w zależności od wielkości oraz rodzaju kolekcji. W tym przedziale cenowym znajdziemy zarówno małe talerzyki deserowe, jak i całkiem spore talerze obiadowe, okrągłe i kwadratowe, płaskie i głębokie. Duże talerze służące do serwowania posiłków to koszt od około 100 do 150 zł.

Ceny misek mieszczą się w zakresie od 21 zł za małe miseczki, po około 270 zł za duże miski. Półmiski to koszt około 36-195 zł, w zależności od wielkości.

Nietypowe wyroby ceramiczne

Jak już wspomnieliśmy, z gliny ulepić można niemal wszystko. Warto więc przyjrzeć się również mniej typowym produktom oraz ich cenom. Do przedmiotów nietypowych z pewnością należą lampy. Są to zarówno lampy stojące, które mogą być wykorzystane jako oświetlenie stołu lub lampka nocna. Tu cena wynosi od 170 do 280 zł. Nieco droższe są lampy wiszące, jednak umiejscowienie ich nad stołem z pewnością sprawi, że każdy gość zaniemówi z wrażenia. Zwłaszcza, jeśli światło będzie padało na dopasowaną kolorystycznie ceramiczną zastawę. Ceramiczne klosze wraz z okablowaniem kosztują od 750 do 1500 zł. Biorąc pod uwagę designerskie rozwiązania w zakresie oświetlenia nie jest to wygórowana cena za produkt wykonany w całości ręcznie.

ceramicznej ofercie znajdziemy również liczne ozdoby. Wśród nich między innymi klasyczne, okrągłe bombki, ozdoby w kształcie cukierka, a także wielkanocnych jaj, które z powodzeniem można powiesić na choince lub kwitnących gałązkach. Cena? Od 13 do 38 zł za sztukę. Na Halloween można przyozdobić dom ceramiczną dynią. Mała to koszt 111-148 zł, duża 148-296 zł.

Z czego wynika cena wyrobów ceramicznych?

Oczywiście wyroby produkowane na masową skalę będą zdecydowanie tańsze, dlatego można się zastanawiać, czy warto wydać więcej pieniędzy na bolesławiecką ceramikę. Podpowiadamy: zdecydowanie warto. To nie tylko niepowtarzalne wzory, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Ceramika jest również niezwykle odporna – może być myta w zmywarce, a także używana w mikrofalówce.

Wyroby ceramiczne to nie tylko przedmioty użytkowe. Zdobienia na ceramice to również sztuka, projektowana i tworzona przez wyjątkowych artystów. Dlatego, jeśli chcemy wprowadzić we wnętrzu wyjątkowy oraz niepowtarzalny klimat zdecydujmy się na niebanalne motywy i wzory. To doskonały pomysł na wyposażenie mieszkania, a także na prezent. Trwałe i pięknie wykonane wyroby ceramiczne z pewnością ucieszą obdarowaną osobę. Co więcej, do jednego kubka lub talerza można skompletować całą zastawę, bez obaw, że wzór nie będzie już dostępny – każdy element został zaprojektowany tak, by doskonałe łączyć się z innymi.