23 marca 2017

Kategoria:
Inne

Idealna szkoła podstawowa – czym powinna się charakteryzować

Prywatne szkoły jeszcze kilka-kilkanaście lat temu były zjawiskiem kontrowersyjnym. Nikt nie wiedział, jak je postrzegać, bo miały mało uczniów. Dziś szkoły niepubliczne z roku na rok staje się tak popularne, że dziecko trzeba do nich zapisywać tuż po urodzeniu. Co stoi za tym sukcesem? Czy są to szkoły idealne? Czym powinna się taka szkoła charakteryzować?

Co przemawia za szkołą prywatną?

Dzisiaj w rankingach najlepszych szkół podstawowych placówki niepubliczne okupują stale pierwsze miejsca. Czy to wyłącznie dlatego, że poziom nauczania jest w nich o wiele wyższy? Nie tylko – to tylko jeden z wielu powodów. Dobrym punktem odniesienia jest to, że aby się do takiej szkoły dostać, trzeba się trochę postarać i zapisać o wiele wcześniej, a przedtem taką szkołę w ogóle odnaleźć i się jej przyjrzeć. Dzięki temu dzieci nie są tam przyjmowane „taśmowo” i przypadkowo, bo z urzędu. Niektóre szkoły przeprowadzają też testy kompetencyjne.

Jednak nie dzieje się tak bez powodu. Dzięki tym czynnikom szkoły niepubliczne mogą pochwalić się nieporównywalnie większym bezpieczeństwem i o wiele bardziej przyjazną atmosferą, niż placówki publiczne. Korzystają na tym oczywiście dzieci, które mają w takiej szkole pełne poczucie bezpieczeństwa, a w razie zaistnienia jakichkolwiek problemów – czy to z nauką, czy z innymi dziećmi – zapewnioną realną opiekę psychologa. A to wszystko tworzy doskonałe warunki do efektywnej nauki i rozwoju dziecka. Czy nie o takiej szkole zawsze marzyliśmy?

Szkoła drugim domem

Dla wielu z nas szkoła, w której czulibyśmy się bezpiecznie, w której niczego by nie brakowało, poziom nauczania byłby wysoki, podejście nauczycieli ludzkie a atmosfera przyjazna – była marzeniem i wyśnioną szkołą idealną. Takie same marzenia mieli też twórcy dzisiejszych szkół prywatnych – z tą różnicą, że mają możliwość ich stworzenia i prowadzenia. Chcieli oni stworzyć szkołę idealną. I jak widać, udało im się to w pełni, o czym świadczą kolejki chętnych, pomimo niemałych wymagań rekrutacyjnych. Jednak takie szkoły warte są każdego wysiłku i złotówki. Wszelkie nakłady stają się w tym momencie już nie kosztem, a inwestycją, która zacznie się bardzo szybko zwracać w postaci doskonałego rozwoju naszego dziecka i poczucia jego wartości. Pamiętajmy, że dla niego szkoła jest drugim domem – to w niej przebywa prawie połowę swojego dnia i to w niej się wychowuje. A w takich placówkach, jak np. Szkoła Promyk, każda godzina pozytywnie zaowocuje.