22 sierpnia 2021

Kategoria:
Inne

Hydraulika w przemyśle offshore

Rozwój hydrauliki sprawił, że stała się ona niezbędna w bardzo wielu dziedzinach życia, a także przemysłu. Jeden z jego rodzajów stanowi tak zwany offshore i jest on związany z morzem. Ale czym w zasadzie charakteryzuje się ten przemysł i jakie znaczenie ma w nim hydraulika, a przede wszystkim układy hydrauliczne? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest przemysł offshore?

Pojęcie „offshore” nie jest do końca zdefiniowane. Przyjmuje się, że odnosi się ono do terenu znajdującego się poza granicami państwa, jest również mocno związane z obecnością morza. Za wspomnianą granicę często uznaje się bowiem linię brzegową.

Można zatem powiedzieć, że przemysł offshore obejmuje działania związane z pracą na morzu, polegające głównie na wytwarzaniu energii odnawialnej lub wydobywaniu surowców takich jak ropa naftowa – wyjaśnia pracownik firmy Hydromet.

Charakterystyczna dla tego obszaru jest produkcja takich obiektów, jak urządzenia portowe, różnego rodzajniku zbiorniki czy części platform wydobywczych. To właśnie one umożliwiają realizację zadań wchodzących w obszar przemysłu offshore. Jest to szczególnie ważne, teraz kiedy wzrasta zainteresowanie, a także zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii.

Jaką rolę odgrywa hydraulika?

Woda ma jeszcze jedno znaczenie w przemyśle offshore – jest wykorzystywana w układach hydraulicznych, które często są niezbędne do działania urządzeń związanych z tą dziedziną. Umożliwiają one na przykład napędzanie danego mechanizmu. Układy hydrauliczne mogą się składać z takich elementów jak:

  • silnik,
  • pompy,
  • cylindry,
  • zawory.

Konkretny zestaw zależy w głównej mierze od zastosowania danego obiektu. Dużą rolę odgrywają wspomniane wcześniej napędy hydrauliczne. Opierają się one na prawie Pascala, które mówi o właściwościach ciśnienia w cieczach.

Czym charakteryzują się układy hydrauliczne w przemyśle offshore?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne układy hydrauliczne różnią się od siebie między innymi zastosowanymi elementami, rozbudowaniem czy stopniem skomplikowania. Przykładowo, pompy występują w kilku rodzajach, z których każda ma odmienną specyfikę. Układy hydrauliczne mogą być też wyposażone w dodatkowy osprzęt. Bardzo ważne jest to, aby zostały one umiejętnie zaprojektowane i wykonane. Tylko solidna hydraulika zapewni skuteczną pracę i małą awaryjność. Czasami dobrym pomysłem jest również modernizacja napędów hydraulicznych, dzięki czemu zwiększy się ich wydajność, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wpłynie pozytywnie na efektywność działań. Połączenie tych czynników zmniejszy ryzyko usterek, które mogłyby źle wpłynąć na procesy wchodzące w zakres przemysłu offshore.