24 maja 2017

Kategoria:
Inne

Historia rewolweru

Historia ludzkości to także dzieje najprzeróżniejszych wynalazków. Prawda jest taka, że część z nich służyła do coraz skuteczniejszego zabijania. Bądź to w obronie własnej, bądź do celowego pozbawiania innych życia. Jedną z najważniejszych dat w dziejach historii broni jest moment wynalezienia rewolweru.

Aby zrozumieć nowatorstwo rewolweru, trzeba zdać sobie sprawę, że przed jego powstaniem nie było podręcznej broni, która pozwalałaby na tak szybkie oddawanie kolejnych strzałów. Ówczesne pistolety charakteryzowały się tym, że po każdym strzale trzeba je było od nowa nabijać. Proces ten wymagał czasu. Rewolwery pozbawione były tej wady, co przekładało się wprost na skuteczność tego rodzaju uzbrojenia. Pierwsze rewolwery pojawiły się co prawda w XVII wieku, lecz ich zawrotna kariera rozpoczęła się w 1831 roku za sprawą wynalazku Samuela Colta, który stworzył pierwszy szybkostrzelny rewolwer kapiszonowy.

Rewolwer Colta

Są dwa rodzaje wynalazków: rzeczy, które zostały wynalezione zupełnie od zera oraz rzeczy, które powstały dzięki ulepszeniu istniejących już przedmiotów. Do pierwszej kategorii można by przypisać iPad, a do drugiej – właśnie rewolwer Colta.

Choć pierwszy model rewolweru pojawił się w 1831 roku, to dopiero wersja z roku 1847 pozbawiona była znaczącej wady pierwowzoru: konieczności demontażu rewolweru w celu naładowania broni. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że ewolucja broni przebiegała w myśl zasady: strzelać jak najszybciej (a konkretnie: oddawać strzały szybciej niż robi to przeciwnik).

Rewolwer Remingtona

Choć wynalazek Colta stał się niejako synonimem rewolweru, to warto wspomnieć na koniec o rewolwerze Remingtona. Model z 1858 roku skutecznie konkurował z wynalazkiem Colta, będąc (w powszechnej opinii) od niego bardziej niezawodnym. Na uwagę zasługuje fakt, iż Remington pozwalał na wyjęcie zużytego bębna z nabojami i załadowanie nowego, pełnego.

Dla polskiego czytelnika z pewnością interesująca będzie informacja o tym, że tenże rewolwer można kupić w naszym kraju legalnie i to bez żadnego pozwolenia. A skoro jesteśmy już przy zakupie broni…

Jeśli mieszkasz w Szczecinie lub okolicach tego miasta i chcesz kupić sprawdzoną, wysokiej jakości broń w atrakcyjnej cenie, koniecznie wybierz się do komisu broni, którego ofertę (wraz z cennikiem) znajdziesz na stronie http://www.komisbroni.pl