21 marca 2021

Kategoria:
Inne

Historia druku 3D

Jeszcze do niedawna druk 3D był uważany za technologię rodem z filmów science fiction. Dziś jest on powszechnie stosowany do tworzenia prototypów produktów, które mają wejść na rynek, modeli, a nawet wykorzystuje się go do masowej produkcji elementów. Jeżeli nurtuje cię, jak przebiegał proces narodzin techniki druku przestrzennego, dowiedz się więcej.

Druk przestrzenny – jak to się zaczęło?

Za moment narodzin druku 3D uważa się lata 80. ubiegłego wieku, jednak technika ta ma swoje korzenie w poprzednich dekadach.

Za jej prekursora można uznać Pierre’a A. L. Ciraud, który napisał rozprawę o łączeniu sproszkowanych materiałów dzięki wykorzystaniu energii. Następnie pod koniec lat 70. Ross F. Housholder ubiegał się o patent na urządzenie, które miało drukować trójwymiarowe modele. Niestety nigdy nie udało mu się wyprodukować sprzętu o takich możliwościach.

Przełomem w historii druku 3D był rok 1984. Wtedy to Charles Hull nie tylko złożył wniosek o patent na swoje innowacyjne urządzenie (który otrzymał dopiero dwa lata później), ale także rozpoczął jego produkcję. Człowiek ten jest założycielem pierwszej firmy zajmującej się drukowaniem przestrzennym oraz ojcem pionierskiej na jak na tamte czasy techniki powstawania modeli 3D, czyli stereolitografi.

Od tego czasu druk 3D zaczął gwałtownie się rozwijać. Szybko pojawiły się nowe techniki, takie jak SLS – kształtowanie tworzyw przy pomocy lasera, oraz FDM, czyli formowanie ciekłym tworzywem sztucznym.

Dalszy rozwój i możliwości technologii druku 3D

Jeszcze na początku lat 90. XX wieku opracowano narzędzia CAD do projektowania modeli, które następnie powstawały dzięki drukarkom 3D.

Kolejną rewolucją w tej technologii był rok 2006. Wtedy to zaczęto wdrażać w życie projekt autorstwa Adriana Bowyera – RepRap. Zgodnie z jego założeniem drukarki miały służyć do szybkiego prototypowania, a także produkowania części, które umożliwiłby ich budowę. Między innymi dzięki temu trzy lata później pojawiły się pierwsze domowe drukarki 3D częściowo przeznaczone do samodzielnego montażu.

Obecnie druk przestrzenny jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Firmy działające w tej branży – jak na przykład 3D-TAL – oferują drukowanie przestrzenne metodą SLS, przy użyciu wiązki UV, tworzenie kolorowych modeli z gipsu i prototypów z metalu. Można być jednak pewnym, że to nie koniec możliwości tej technologii. Już teraz coraz częściej jest ona wykorzystywana do produkcji masowej. Tworzy się przy jej pomocy nie tylko prototypy i pojedyncze egzemplarze, ale także całe serie produktów.