27 września 2019

Kategoria:
Inne

Hale dla rolnictwa. Jakie standardy powinny spełniać?

Rozwój przemysłu rolniczego sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na obiekty służące do przechowywania zbiorów. Jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań są hale stalowe.  Dzięki stabilnej konstrukcji, krótkiemu czasowi montażu oraz łatwemu dostosowaniu wnętrza do indywidualnych potrzeb mogą one zaspokoić oczekiwania większości rolników. Przy wyborze wykonawcy hali należy jednak zwrócić na stosowane przez niego standardy. To one decydują o kluczowych parametrach obiektu.

Rodzaje hal stalowych wykorzystywanych w rolnictwie

Rolnictwo to bardzo rozległa branża obejmująca wiele gałęzi produkcji od sadowniczej począwszy, a na hodowlanej skończywszy. Wszystkie one wymagają nie tylko specjalistycznych maszyn i urządzeń, ale także odpowiednio zaprojektowanych i dostosowanych obiektów. W zależności od przeznaczenia można podzielić je na magazynowe, przetwórcze oraz handlowe. Jak wyjaśnia ekspert firmy specjalizującej się w projektowaniu i budowie hal stalowych:

Magazynowanie płodów rolnych wymaga odpowiedniej przestrzeni dostosowanej do rodzaju przechowywanego towaru. Szczególnie ważne są takie parametry jak: powierzchnia magazynowa, temperatura i wilgotność otoczenia, czy odpowiednia wentylacja. W przypadku obiektów przetwórczych oraz handlowych ważną rolę odgrywa możliwość szybkiego dostosowania obiektu do aktualnych potrzeb i sytuacji. Technologia wykorzystywana przy budowie hal stalowych pozwala zaprojektować i wznieść obiekt spełniający najwyższe standardy. Zaczynając od materiałów użytych do budowy, a kończąc na ergonomicznej aranżacji wnętrza. Dzięki temu w łatwy sposób można powiększyć lub zmniejszyć powierzchnię magazynową, przetwórczą lub handlową.

Atuty hal stalowych stosowanych w rolnictwie

Rolnicy, którzy zdecydowali się na budowę hali stalowej dla potrzeb prowadzonej działalności zwracają uwagę na kilka czynników, które decydują o wyższości tego rozwiązania nad tradycyjnymi murowanymi obiektami. Hale stalowe to obiekty o mobilnym charakterze. Choć wykonane z wysokiej jakości materiałów zapewniających całej konstrukcji trwałość i stabilność to mogą być w stosunkowo krótkim czasie demontowane i montowane w nowej lokalizacji. Termin realizacji inwestycji to kolejna pozytywna cecha obiektów tego typu. W przypadku budowy stalowej hali magazynowej czas potrzebny na wykonanie projektu i montaż konstrukcji wraz z wykończeniem wnętrza można liczyć w tygodniach, a nie w miesiącach jak ma to miejsce przy budynkach murowanych. Nie bez znaczenia są także koszty, które w przypadku hal stalowych są konkurencyjne i potrafią miło zaskoczyć inwestora. Dlatego hale stalowe znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle rolniczym, a rolnicy, którzy je wybrali mają pewność, że dokonali właściwego wyboru.