23 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Grupy i rodzaje elektroodpadów. Podział podstawowy

Elektroodpady to grupa odpadów obejmujących zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W jej skład wchodzą zróżnicowane urządzenia – począwszy od sprzętów gospodarstwa domowego, przez sprzęt teleinformatyczny, aż po czujniki i urządzenia pomiarowe. W celu usystematyzowania klasyfikacji elektroodpadów, dokonano ich podziału na dziesięć podstawowych podgrup.

Podział elektroodpadów jest jednakowy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wynika ze wspólnotowej unifikacji zasad postępowania z odpadami. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego, obecna dziesięciogrupowa klasyfikacja ma obowiązywać do 15 sierpnia 2018 r. W uproszczonej formie prezentujemy ją poniżej.

  1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

Jak sama nazwa wskazuje, w grupie tej zawierają się urządzenia widywane powszechnie w użytku domowym. Jest to przede wszystkich sporych rozmiarów sprzęt AGD w rodzaju lodówek, pralek, zmywarek czy mikrofalówek. Do grupy tej zaliczamy też technologie grzewcze i wentylacyjne.

  1. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

Sprzęty AGD o znacznie mniejszych gabarytach – zazwyczaj łatwe w przenoszeniu. Chodzi m.in. o urządzenia czyszczące (odkurzacze, zamiatacze dywanów), żelazka, elementy wyposażenia kuchni (tostery, frytkownice), urządzenia pomiarowe (zegary, wagi) oraz narzędzia fryzjerskie.

  1. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny

W skład tej grupy wchodzą komputery osobiste, urządzenia mobilne, telefony i faksy – cała nowoczesna elektronika, stosowana w domach i biurach.

Z uwagi na popularność urządzeń z tej grupy, ich udział w ogólnej ilości elektroodpadów wzrasta z roku na rok – zauważa ekspert firmy Ago Recykling z Warszawy, świadczącej usługi recyklingu elektrośmieci.

  1. Sprzęt audiowizualny

Pod pojęciem sprzętu audiowizualnego rozumiemy wszelkiego typu odbiorniki radiowe i telewizyjne, sprzęty video i hi-fi oraz pozostałe produkty i urządzenia, wykorzystywane do nagrywania/kopiowania obrazów i dźwięków oraz ich przesyłu. W kategorii tej mieszczą się także elektroniczne instrumenty muzyczne.

  1. Sprzęt oświetleniowy

Znajdziemy tu zużyte oprawy oświetleniowe, lampy fluorescencyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze, niskoprężne lampy sodowe oraz pozostałe urządzenia służące do rozpraszania i kontroli światła. ,,Błędem jest zaliczanie do tej grupy żarówek. Warto wiedzieć, że z definicji nie są one klasyfikowane jako sprzęt oświetleniowy” – informuje specjalista Ago Recykling.

  1. Narzędzia elektryczne i elektroniczne, z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych

Do grupy numer sześć zaliczamy przede wszystkim wszelkiego typu narzędzia przeznaczone do prac gospodarczych i rzemieślniczych. Są to m.in. wiertarki, piły, lutownice i nitownice, a także maszyny do szycia czy sprzęt ogrodowy.

  1. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy

Pisząc o zabawkach, mamy na myśli przede wszystkim gry video oraz zdalnie sterowane kolejki czy samochody. Sprzęt sportowy i rekreacyjny podlega klasyfikowaniu wówczas, gdy posiada elektryczne bądź elektroniczne części składowe. W grupie tej odnajdziemy też automaty uruchamiane żetonem, monetą lub banknotem.

  1. Wyroby medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów

Grupę tę stanowią zaawansowane sprzęty diagnostyczne, stosowane w różnych dziedzinach medycyny – m.in. w radioterapii, kardiologii, dializoterapii, leczeniu urazów i niesprawności. Zaliczamy tu również sprzęt laboratoryjny do diagnostyki in vitro, analizatory, zamrażarki laboratoryjne i testy płodności.

  1. Przyrządy do nadzoru i kontroli

Są to odpady po sprzętach nadzorczo-kontrolnych. Chodzi m.in. o czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, a także urządzenia pomiarowe – ważące lub do nastawów – użytkowane w gospodarstwach domowych, przemyśle i laboratoriach.

  1. Automaty do wydawania

Pod pojęciem ,,wydawania” kryje się zaopatrywanie we wszelkiego typu dobra materialne. Chodzi zatem o tradycyjne automaty z puszkami, artykułami spożywczymi czy ciepłą kawą. Do grupy tej zaliczamy też bankomaty i paczkomaty.

Wiele grup, jeden cel

Szczegółowy podział elektroodpadów ma na celu usprawnienie rozporządzania nimi. Niezależnie od tego, do której grupy dany elektroodpad należy, nie wolno wrzucać go do zwykłego śmietnika! Grozi za to kara grzywny. Zużyte produkty najlepiej oddać do punktu odbioru i zbiórki elektrośmieci. Doświadczone firmy – takie jak Ago Recyking – zajmą się szybką utylizacją i recyklingiem, zgodnie z zasadami dbania o środowisko naturalne.