mundur-policyjny
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Główne elementy policyjnego umundurowania

Policyjne umundurowanie jest ujednolicone, dlatego każdy policjant ma określony ubiór służbowy na zimę i lato, umundurowanie ćwiczebne oraz wyjściowe (ze sznurem galowym lub bez). Z czego konkretnie składa się mundur policyjny i czy zawsze zawiera bojówki, czapkę, kamizelkę oraz pas główny? Dowiedz się więcej, jakie elementy zawiera policyjne umundurowanie.

Mundur policyjny – jak wygląda ubiór służbowy na lato i zimę? 

Komenda Główna Policji dba o to, by zamówione u wykonawców poszczególne elementy umundurowania były nie tylko nowoczesne, ale również wygodne, trwałe i ujednolicone. Dlatego też służbowy strój policjanta w porze letniej składa się m.in. z: koszuli służbowej z krótkim i długim rękawem, koszulki polo z krótkim rękawem, koszulki T-shirt, spodni służbowych do trzewików oraz spodni do półbutów. Do tego umundurowanie policjanta latem obejmuje także służbową kurtkę letnią oraz czapkę. Policjanci latem mają również do wyboru dwa rodzaje butów: trzewiki lub półbuty. Oprócz tego mundur policyjny zawiera także pas główny.

Warto podkreślić, że w sezonie letnim oprócz wymienionych elementów policjanci mogą również korzystać z elementów umundurowania przeznaczonych na chłodniejsze dni innych pór roku. Dlatego mundur policyjny dopasowany jest zawsze do panujących warunków atmosferycznych i o konkretnych jego elementach decyduje kierownik jednostki organizacyjnej Policji. Z kolei mundur służbowy na zimę zawiera dodatkowo: spodnie zimowe, półgolf, sweter, zimowe trzewiki, kurtkę z podpinką i ocieplaczem z polaru, czapkę zimową i skórzane rękawiczki. Dodatkowo, funkcjonariusze z oddziałów ruchu drogowego mogą nosić białą czapkę gabardynową z pokrowcem.

Jak wygląda umundurowanie ćwiczebne, a jak mundur wyjściowy?

Warto również podkreślić, że ujednolicenie ubioru policjantów dotyczy także umundurowania ćwiczebnego i wyjściowego. Podczas ćwiczeń policjancie wyposażeni są m.in. w: koszulkę z krótkim rękawem z żółtym napisem „POLICJA”, bluzę, spodnie ćwiczebne, półgolf, kurtkę ćwiczebną z podpinką i kamizelką, dwie czapki (zimowa i ćwiczebna), trzewiki służbowe, rękawiczki skórzane, pas główny oraz letni kombinezon ochronny np. z firmy HERO COLLECTION – Fabryki Umundurowania Braci Kłoskowskich. Ponadto, mundur policyjny ma również wersję wyjściową, która może być noszona ze sznurem galowym lub bez oraz różni się zależnie od pory roku (lato/zima), a także funkcjonuje w innej wersji dla kobiet, i w innej dla mężczyzn. Zawiera m.in. koszulę wyjściową, spodnie lub spódnicę, krawat, szalik, rękawiczki, buty (trzewiki/botki ocieplane, półbuty), kurtkę bądź płaszcz oraz czapkę gabardynową.