geowłóknina do drogi
19 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Geowłóknina i jej rola przy budowie dróg oraz torowisk

Stosowanie geosyntetyków w budownictwie jest od dawna uznanym rozwiązaniem w konstrukcjach inżynierskich. Dużą popularnością cechuje się geowłóknina, która ma optymalną przepuszczalność wody, dzięki obecności porów. Zapewnia jej to możliwość filtrowania wody. Ponadto jest wytrzymała na rozciąganie i doskonale sprawdza się, jako stabilizator pod podłoże dróg czy torowisk. Czym dokładnie jest geowłóknina i jaka jest jej rola w budownictwie?

Czym jest geowłóknina?

Geowłóknina to płaski materiał geotekstylny, wykonany z włókien polipropylenowych lub poliestrowych, połączony mechanicznie w wyniku igłowania lub termicznie w wyniku zgrzewania. Znajduje ona zastosowanie podczas wielu prac geotechnicznych, takich jak: budowa dróg, torowisk, parkingów, chodników, zbiorników wodnych, ochrona nabrzeży rzek i kanałów, czy tworzenie zielonych dachów i fasad.  Geowłóknina stanowi warstwę separacyjną pomiędzy różnymi materiałami konstrukcji budowlanych oraz pomiędzy gruntami lub kruszywem o różnym uziarnieniu. Co więcej, jest ona dobrą warstwą podkładową stabilizującą grunt pod geosiatkami, georusztami, czy geokratami przy budowie nasypów i skarp. Poszczególne rodzaje mogą różnić się między sobą gramaturą, czyli gęstością i grubością włókien, a także wielkością oczek.

Jak zauważa ekspert z internetowej hurtowni budowlanej E-Budimer24, która oferuje materiały budowlane i wykończeniowe: poszczególne parametry geowłóknin bywają dość zróżnicowane, a ich dobór powinien być zgodny z oczekiwaniami konkretnych efektów. Warto pamiętać, żeby zawsze wybierać rodzaj geowłókniny zgodnie z jej przeznaczeniem. To nie jest kwestia tylko rodzaju, ale także gramatury i rozmiaru.

Podstawową funkcją geotkaniny jest separacja, filtracja, ochrona, drenaż i wzmocnienie. Jest także odporna na wysokie obciążenia, wykazuje zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ma wysoką odporność na niekorzystny wpływ substancji chemicznych, nie deformuje się, wykazuje wysoką jakość filtrowania, przepuszcza wodę i wyróżnia się funkcją wzmacniającą.

Jaką rolę spełnia geowłóknina przy budowie dróg i torowisk?

Geowłóknina jest materiałem budowlanym, który od lat stosuje się w budownictwie drogowym, np., jako wzmocnienie gruntu o słabej nośności. Stanowi ona bardzo dobry separator warstw podłoża, składających się z ziaren różnej wielkości i rodzaju. Wykorzystuje się ją do uszczelniania oraz wzmacniania nawierzchni drogowych. Efektem czego jest kilkukrotne przedłużenie żywotności nawierzchni bitumicznych. Rolą geowłókniny jest funkcja uszczelniająca oraz wzmacniająca nawierzchnie drogowe i torowiska. Jej parametry sprawiają, że grunty są doskonale zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Oprócz tego odfiltrowuje wodę, zapewniając szybsze zagęszczanie podłoża i zapobiega przemieszaniu się kamienia z podłożem. Jest to idealny produkt, aby nie dochodziło do powstawania dziur i kolein na drogach.

W przypadku kolejnictwa geowłóknina polipropylenowa stosowana jest do wzmacniania podtorza i poprawy stateczności, a także separacji podłoża od warstw konstrukcyjnych. W przypadku wzmacniania torowisk geosyntetyki układane są, np. na warstwie ochronnej pod podsypką, pod warstwą ochronną lub zbroją grunt warstwy ochronnej. Warto także wiedzieć, że zbrojenie dolnej części nasypów zapobiega ich nadmiernym odkształceniom lub utracie stateczności – w przypadku słabego podłoża. Zbrojenie skarp natomiast umożliwia ich bardziej strome, a nawet pionowe formowanie.