Kosz na śmieci w kuchni
19 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Gdzie najlepiej umieścić kosz na śmieci?

Kosz na śmieci jest równie ważnym elementem wyposażenia kuchni jak sprzęt AGD. Pozwala utrzymać porządek na właściwym poziomie, a jednocześnie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Wybór właściwego nie jest łatwą decyzją. Powinien być odpowiedni pod względem kształtu i pojemności. Ważne jest także umieszczenie go w optymalnym miejscu. Gdzie najlepiej postawić kosz na śmieci? Podpowiadamy praktyczne rozwiązania.

Kosz na śmieci – w szafce czy w szufladzie?

Wiele osób umieszcza pojemniki na śmieci w szafkach bądź w szufladach. Rozwiązanie to pozwala skutecznie ukryć zawartość, ale też nie zaburza estetyki pomieszczenia. Dodatkowo, decydując się na schowanie kosza, właściciel nie musi zwracać szczególnej uwagi na jego wygląd – i tak nie będzie on widoczny dla gości. W takiej opcji najczęściej znajduje się on w szafce pod zlewozmywakiem.

W przypadku szuflad ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w tzw. sortownik szafkowy, tj. model, który jednocześnie umożliwia sortowanie odpadów. Kosz na odpadki do szuflady może składać się z kilku pojemników – dwóch, trzech, a nawet czterech. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest funkcjonalność. Najczęściej takie pojemniki są umieszczone na metalowym, stabilnym stelażu, który ułatwia utrzymanie czystości, ale też zabezpiecza przed przesuwaniem się w momencie otwierania i zamykania szuflady. Może on być wzbogacony o dodatkowe akcesoria – pojemniki na ściereczki, gąbki czy haczyki ułatwiające przechowywanie akcesoriów do sprzątania.

Jak wybrać właściwy kosz na śmieci?

Producenci oferują szeroki wybór systemów umożliwiających komfortową segregację odpadów. Bogaty asortyment ułatwia dobranie rozwiązania idealnie dopasowanego do każdego modelu szafki.

Wybierając właściwe, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Kluczowa jest oczywiście wielkość szafki. Warto dokładnie ją zmierzyć i sprawdzić, czy w jej wnętrzu nie znajdują się elementy, które uniemożliwią umieszczenie kosza – wyjaśnia ekspert z firmy ARTVINYL-POL Sp. z o.o.

W przypadku szafek ze zlewozmywakiem utrudnieniem takim może być odpływ. Trzeba to wziąć pod uwagę. Na podstawie tych informacji można ustalić wielkość oraz liczbę potrzebnych kubłów.

Kolejną decyzją, jaka należy podjąć, jest sposób otwierania. W przypadku szuflad idealne będą kosze otwierane od góry. Jeśli jednak pojemnik ma znaleźć się w tradycyjnej szafce z drzwiczkami, istnieje możliwość wybrania wersji otwieranej automatycznie lub manualnie.

Równie istotny jest design. Dostępne są zarówno wersje tradycyjne koszy, jak i dekoracyjne. Te ostatnie sprawdzą się w sytuacji, gdy pojemnik ma być umieszczony na zewnątrz, w widocznym miejscu. W takiej sytuacji warto postawić na model dopasowany do aranżacji wnętrza, który pozwoli stworzyć spójna całość.