ziemia-ogrod
23 maja 2018

Kategoria:
Inne

Gdzie można kupić ziemię urodzajną?

Ziemia urodzajna, nazywana też po prostu humusem, jest potrzebna w każdym ogrodzie. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju ziemi, nasze rośliny będą po prostu lepiej rosnąć, a przydomowy zielony zakątek będzie wyglądać znacznie piękniej. Jakie są właściwości ziemi urodzajnej? Co powinniśmy wiedzieć na jej temat? Gdzie najlepiej kupować taką ziemię, by nie wydać na nią za dużo pieniędzy? Odpowiedzi poznacie czytając nasz artykuł.

Co to jest ziemia urodzajna?

Ziemia urodzajna (nazywana także humusem), to ziemia, która zawiera przynajmniej 2 %  cząstek organicznych. Taka ziemia jest wilgotna i pozbawiona dużych kamieni. Ziemia urodzajna doskonale nadaje się do uprawy roślin. Żeby ziemię można było sprzedawać jako ziemię urodzajną, musi ona mieć bardzo precyzyjnie określony skład. Taka ziemia ma ciemnobrunatny kolor i zwykle stanowi zewnętrzną warstwę gleby na terenie przeznaczonym pod ogród. Niestety, w trakcie prac budowlanych dość często dochodzi do zniszczenia tej cennej warstwy gleby – wtedy, zanim zaczniemy sadzić nowe rośliny, musimy zająć się odbudową ziemi urodzajnej. Może też się tak zdarzyć, że nasza działka nie będzie naturalnie pokryta ziemią urodzajną. Bez żyznej gleby naprawdę trudno urządzić piękny ogród, w którym rośliny prawidłowo się rozwijają. Na szczęście można ją kupić od firmy El-Kop.

Jak kupować ziemię urodzajną?

Ziemia urodzajna występuje naturalnie tam, gdzie jest także rozbudowana flora – czyli na przykład w lesie. Nie możemy jednak po prostu jechać do lasu i zabrać stamtąd tej cennej gleby. Poza tym, pozyskując ziemie w taki sposób nie mamy pewności czy spełnia ona wszystkie parametry ziemi urodzajnej, co ma spore znaczenie w przypadku uprawy wymagających roślin. Legalnym i pewnym sposobem na pozyskanie ziemi urodzajnej, jest po prostu zakupienie jej w sklepie ogrodniczym. To rozwiązanie jednak także ma pewne wady – najważniejszą z nich jest oczywiście cena. Kupując ziemię urodzajną w workach ze sklepu ogrodniczego zapłacimy za nią naprawdę sporo pieniędzy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup ziemi bezpośrednio od firmy zajmującej się także robotami ziemnymi – takiej, jak wspomniane przedsiębiorstwo El-Kop. W trakcie robót ziemnych często konieczne jest usunięcie warstwy ziemi urodzajnej. Taka firma ma więc stały dostęp do takiej ziemi i może nam ją sprzedać od razu w potrzebnej ilości. Dzięki temu nie będziemy musieli wozić ziemi w workach i zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na urządzanie ogrodu.