25 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Gdzie i kiedy warto zdecydować się na monitoring CCTV?

Monitoring pozwala na kontrolę odwiedzających w przestrzeniach wszelkiego rodzaju budynków użyteczności publicznej, sklepów, siedzib firm i biur. Coraz częściej używany jest też do ochrony osiedli i budynków mieszkalnych. Dzięki niemu coraz więcej osób czuje się bezpiecznych w swoich domach, a właściciele sklepów i przedsiębiorstw zyskują zwiększoną ochronę przed napadem i kradzieżą.

We wszelkich instytucjach publicznych, nieposiadających stałego dozoru ochroniarzy, ani służb mundurowych, istnienie monitoringu jest w stanie zapobiec aktom wandalizmu i kradzieży mienia publicznego. Często sam widok kamer jest w stanie odstraszyć ewentualnych chuliganów.

W sklepach monitoring umożliwia obserwację na żywo kupujących – duże sklepy po zauważeniu wzmożonego ruch mogą zdecydować na zwiększenie ilości personelu, a markety na otwarcie większej liczby kas. Kamery mogą dać też możliwość badania zachowań klientów sklepów – przykładowo wskazać efektywność wystaw, układu regałów i produktów, albo po jakie artykuły klienci sięgają częściej niż inne. W wielu przypadkach też nagrania z kamer stanowią dowód w sprawach kradzieży, a złodziej, zauważając kamery może nawet ze swojego zamiaru zrezygnować.

Monitoring na obszarach mieszkaniowych

Powstaje coraz więcej zamkniętych osiedli, często ogrodzonych, z własną stróżówką i ochroniarzami. W takim przypadku monitoring CCTV jest świetnym rozwiązaniem dla zapewnienia mieszkańcom dodatkowej ochrony i spokoju. Coraz częściej też obserwacja monitoringiem stosowana jest w domach wolnostojących. Zestawiona razem z alarmem zapewnia poważne zabezpieczenie przeciwko ewentualnym kradzieżom.

Monitoring w biurach

W biurach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie monitoringu dla zabezpieczenia głównych pomieszczeni użytkowych, w tym korytarzy i przestrzeni wokół budynku, takich jak parking. Dobrym pomysłem jest też obserwacja wejścia do firmy. Dodatkowe zabezpieczenie drzwi za pomocą zamka na karty magnetyczne umożliwia danie dostępu jedynie określonym osobom i stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi intruzami. „Warto też pomyśleć o szczególne zabezpieczeniu najważniejszych pomieszczeń biurowych”. – stwierdza specjalista z firmy TELDAW. Monitorowane też powinny być przestrzenie serwerowni i archiwów, które stanowią potencjalny cel kradzieży informacji. Jest to szczególnie ważne, gdy są w nich przechowywane ważne firmowe dokumenty lub duże ilości gotówki. Kradzież dokumentów zawierających wrażliwe dla przedsiębiorstwa informacje, bądź chronione prawem dane osobowe pracowników, których kradzież może wygenerować bardzo duże straty finansowe.