29 października 2021

Kategoria:
Inne

Gdzie i kiedy stosuje się spoiwa srebrne?

Lutowanie to technologia stosowana w wielu branżach, a szczególnie w różnych gałęziach przemysłu. Pozwala na uzyskanie trwałego i wytrzymałego połączenia, o ile odpowiednio dopasujemy spoiwo do spalanych materiałów i warunków, na jakie będą później wystawione. W artykule wyjaśniamy, czym wyróżnia się spoiwo srebrne i jakie ma zastosowanie.

Charakterystyka i rodzaje spoiw srebrnych

Spoiwa srebrne, inaczej luty srebrne, to rodzaj uniwersalnego spoiwa, który stosuje się do zespalania ze sobą różnych i tych samych typów materiałów. Z reguły zawierają ok. 45% srebra. Cechują się stosunkowo niską temperaturą topnienia, która w zależności od składu chemicznego lutu mogą wynosić ok. 420-1020 °C. Taki zakres temperatur sprawia, że opisywany materiał ma bardzo szerokie zastosowanie. Wyróżnia się następujące rodzaje spoiw srebrnych:

  • w wersji nieotulonej: należy stosować topnik z osobnego elementu;
  • w wersji otulonej: nie wymagają zastosowania osobno topnika, gdyż zawierają go w spoiwie.

Oprócz wielu możliwości wykorzystania, luty srebrne wyróżniają się dobrą obrabialnością, przewodnością elektryczną i odpornością na działanie kwasów i zasad. Doskonale wypełniają tez szczeliny i co ważne – nie są podatne na pękanie i degradację spowodowaną odkształceniem w wyniku obciążeń. Materiał jest dobrze zwilżony, co można dodatkowo spotęgować przez domieszkę cyny. Luty srebrne oferuje firma WMN ŁABĘDY z Gliwic.

Zastosowanie 

Spoiwa srebrne powszechnie stosowane są w przemyśle mechanicznym, chłodniczym, elektrycznym czy spożywczym do lutowania płomieniowego i indukcyjnego. Dzięki dobrej przewodności elektrycznej często przydają się w przemyśle elektrotechnicznym oraz wszędzie tam, gdzie pożądanym efektem jest wysoka szczelność połączeń. Srebro do lutowania ma również zastosowanie w branży jubilerskiej. Luty srebrne wykorzystuje się do łączenia następujących rodzaju materiałów:

  • różne typy stali,
  • żeliwo,
  • miedź stopy miedzi,
  • nikiel i stopy niklu.

Ze względu na temperaturę topnienia, spoiw srebrnych nie można natomiast stosować do łączenia aluminium, cynku i ich stopów. Na rynku występują one w postaci cienkiego drutu, specjalnych pierścieni, taśm oraz past lutowniczych. Różnorodność produktów pozwala na dostosowanie do umiejętności osób początkujących, jak i na spełnienie wysokich wymagań profesjonalistów.