24 sierpnia 2017

Kategoria:
Inne

Gabiony i sposoby ich wykorzystania

Stalowe ogrodzenia cieszą się coraz większą popularnością i stanowią cenną alternatywę dla klasycznych ogrodzeń kamiennych. W związku z tym, założenia tego typu widujemy często zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych. Doskonałym przykładem ogrodzenia z elementami stali są gabiony. To niezwykle solidne i wytrzymałe konstrukcje, które znajdują szereg rozmaitych zastosowań. Jakich konkretnie? Zapraszamy do lektury.

Gabion czyli…

Ogrodzenia gabionowe – choć stosowane od dość dawna – przeżywają ostatnimi czasy swoisty renesans, przyozdabiając przestrzeń publiczną i przydomowe ogrody. Mimo to, nazwa gabion nie budzi powszechnych skojarzeń. Z czym zatem mamy do czynienia? Piszą w uproszczeniu, gabiony to ogrodzenia przyjmujące formę prostopadłościennych koszy, wykonanych ze zgrzewanych metalowych siatek. Z uwagi na charakterystyczny wygląd, często określa się je mianem klatek (z włoskiego gabbione; stąd wziął się polski termin). Elementy metalowe gabionów są najczęściej zabezpieczane antykorozyjnie poprzez ocynkowanie, dzięki czemu zachowują odporność na warunki atmosferyczne.

Montaż ogrodzenia gabionowego

Gabiony mogą być dostarczane na plac budowy w formie niezłożonej na paletach płaskich bądź wstępnie złożone, ze skręconymi klatkami. Wnętrze gabionów wypełnia się kruszywem. O jego wyborze decydujemy sami, zatem warto dobrze się zastanowić. Najlepiej, by były to kamienie o sporej wytrzymałości, które nie wypłuczą się po latach eksploatacji. Wysokiej jakości kruszywem do gabionów dysponuje m.in. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Leszczyński z Warszawy. Wypełnione klatki łączy się przy pomocy stalowych drutów bądź zszywek. Z uwagi na swój ciężar i stabilność, ściany gabionowe nie wymagają fundamentowania. Nic dziwnego, że często wypierają tradycyjne ogrodzenia kamienne.

Funkcje gabionów

Jak już wspomnieliśmy, gabiony są stosowane od dawna. Nie zawsze jednak służyły jako element małej architektury. Wbrew pozorom to konstrukcje dość uniwersalne i wielofunkcyjne. Ogrodzenia gabionowe wykorzystuje się m.in. przy budowaniu ścian oporowych, jako ochronę przeciwerozyjną, przy stabilizacji gruntów oraz wzmacnianiu skarp i nasypów. Nas interesuje jednak przede wszystkim aspekt dekoracyjny. Nie da się ukryć, że inwestując w kamienie do gabionów nie doznamy zawodu. Z ich pomocą wybudujemy nie tylko gustowne ogrodzenie, ale też eleganckie murki oporowe, podwyższone rabaty, schody czy ławki. Słowem wszystko, co zadbany ogród mieć powinien.