5 maja 2017

Kategoria:
Inne

Funkcja podszewki w ubraniu

Współcześnie coraz rzadziej spotyka się w ubraniach podszewkę, a z jeszcze mniejszym prawdopodobieństwem trafić można na podszewkę dobrze uszytą. Tymczasem nie jest ona elementem jedynie dekoracyjnym, z którego można ot tak zrezygnować na rzecz taniej bylejakości. Pełni ona jeszcze inne funkcje, co docenią zwolennicy nie tylko modnych trendów, ale także wysokiej jakości i ponadczasowego stylu.

W zimowych kurtkach i płaszczach podszewka może być futrzana, dzianinowa lub wykonana z lekkiej wełny albo też występować w formie pikówki. W takiej postaci oczywiście dodatkowo chroni przed zimnem, ale poza tym nadaje ubraniom na chłodniejszą porę roku pożądany kształt i objętość. – Nie mniej ważne jest także to, że jeśli materiał, z którego uszyto podszewkę, jest odpowiednio śliski, ubranie takie po prostu łatwiej założyć na koszulę czy sweter, a później zdjąć – dodaje przedstawiciel hurtowni tkanin i dzianin MIGRO-TEX.

Doskonała prezencja

Podobnie rzecz ma się z podszewkami w żakietach i marynarkach. Opływając miękko to, co mamy pod spodem, sprawiają, że wierzchnia część garderoby znacznie lepiej wygląda, bo też znacznie lepiej się wówczas układa. Kryjąc wszelkie szwy, wzmocnienia itp., podszewka gwarantuje również nienaganny wygląd wewnętrznej strony ubrania – zwłaszcza dobrze wszyta (szew do szwu, zaszewka do zaszewki itd.). Jeśli zaś wykonana jest z dekoracyjnej tkaniny lub dzianiny, wzorzystej albo w kontrastowym kolorze, może stanowić oryginalną ozdobę, detal przykuwający oko na równi z biżuterią, a także ciekawy twist w ubraniu o klasycznym kroju i barwie.

Ochrona ubrań

Podszewki zastosowane w sukienkach i spódnicach są w stanie ukryć drobne niedoskonałości i tym samym wygładzić sylwetkę. Zwłaszcza w modelach o kroju przylegającym do ciała sprawią też, że noszona pod spodem bielizna pozostanie niewidoczna. Cienkie i delikatne tkaniny mogą dzięki podszewce zostać wzmocnione bez niepotrzebnego usztywnienia, co istotnie przedłuża żywotność całego ubrania. Podszewka trzyma jego zewnętrzną część niby gorset, chroniąc przed nadmiernym gnieceniem się, rozciąganiem, wypychaniem i przetarciami. Warstwa podszewki ogranicza zresztą nie tylko defasonowanie, ale też zabezpiecza przed powstawaniem plam potu widocznych na żakiecie czy marynarce.