9 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Frezowanie maszynami przenośnymi. Charakterystyka

Niektóre przedmioty i elementy bywają bardzo problematyczne we frezowaniu. Szczególnie te sporych gabarytów lub o skomplikowanej konstrukcji. Demontaż części, ich czasochłonny transport, dodatkowe koszty, straty czasowe… nic dziwnego, że coraz więcej osób się decyduje na frezowanie maszynami przenośnymi. Taki sprzęt łatwo się montuje na obrabianym elemencie zespołu. Jak to wygląda w praktyce i czemu ta metoda jest najbardziej opłacalna?

Frezowanie maszynami przenośnymi – co to?

Frezowanie to podstawowa metoda obróbki skrawaniem. To właśnie dzięki niej można skutecznie nadawać rozmaite formy materiałom wszelkiego typu. Dotyczy to między innymi drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Tak więc przy pracach przedmioty nabierają wymaganych kształtów, płaskości czy formy. Najważniejszy podczas frezowania jest ruch obrotowy narzędzia skrawającego, którym zazwyczaj jest frezarka. To dzięki niej jest możliwe dotarcie do przeróżnych płaszczyzn, rowków, wypustów, uzębień czy kanałków.

Coraz większą popularnością cieszy się więc frezowanie maszynami przenośnymi, które sprawdza się nawet w najbardziej newralgicznych miejscach. Polega ono na tym, że maszynę montuje się na obrabianej części. Prace na bieżąco podlegają weryfikacji. Co za tym idzie – jest to wygodna i opłacalna metoda. Nie trzeba demontować żadnych elementów, transportować ich, a przy tym tracić czasu i pieniędzy. Efekt jest dokładnie taki sam jak w warsztatach – jest to zatem bardzo nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie.

Co wchodzi w skład usług frezowania maszynami przenośnymi?

Zakres usług obejmujący frezowanie przenośnymi maszynami jest bardzo obszerny. Dotyczy więc między innymi powierzchni płaskich i radialnych. Mowa o fundamentach urządzeń, stołach czy prowadnicach. Często też trzeba poddać frezowaniu komponenty maszyn, np. matryce, prasy lub przylgi, które są narażone na wgniecenia, obtarcia czy skrzywienia.

Podobnie sprawa wygląda z wypustami i wpustami. Jak mówi specjalista z firmy K.S. Boring s.c. Kamila i Sebastian Kurzawa, takie elementy jak np. konstrukcje stoczniowe bywają bardzo czasochłonne i problematyczne w obróbce. Dlatego przenośne maszyny znakomicie sprawdzają się przy ich opracowywaniu. Jest to ogromna wygoda dla klienta.

Ponadto frezowanie z użyciem maszyn przenośnych dotyczy:

  • płaszczyzn pionowych np. dźwigów,
  • rowków,
  • fundamentów pod silniki, prasy i wszelkie urządzenia,
  • szyn, torów, suwnic,
  • ścian i sufitów dużych konstrukcji,
  • i wielu innych.

Mobilna obróbka świetnie się sprawdza zarówno w przemyśle lądowym, jak i morskim.