fracht
23 marca 2018

Kategoria:
Inne

Fracht morski. Co warto o nim wiedzieć?

Pojęcie frachtu jest związane z transportem. Sam fracht jest przewozem towarów, fracht morski z kolei dotyczy transportu drogą morską. Mówi się zatem o tzw. „frachtowaniu”. Kto świadczy tego rodzaju usługi? Na czym polega fracht morski i w jaki sposób oblicza się stawki frachtowe? To pytania, na które poszukuje odpowiedzi każda osoba zainteresowana takim sposobem dostarczania ładunków.

 Fracht morski – podstawowe informacje

Fracht morski odbywa się specjalnym statkiem morskim, zwanym frachtowcem. Usługami związanymi z frachtem morskim zajmują się firmy spedycyjne. Proponują transport całokontenerowy lub drobnicowy, również z krajów Dalekiego Wschodu. Zajmują się nie tylko przewozem towarów, ale też kompleksową obsługą celną i doradzaniem najlepszych usług transportowych. Doświadczone firmy spedycyjne świadczą profesjonalne usługi logistyczne, z których warto korzystać.

Wyróżnia się kilka rodzajów frachtu morskiego:

  • Fracht krajowy,
  • Fracht przybrzeżny,
  • Fracht międzynarodowy.

Fracht nie jest najszybszą formą transportu, a mimo to jego popularność nie spada. Na pewno z racji najniższych kosztów, jakie są z nim związane. Ponadto, znaczenie ma również duża ładowność statku i zróżnicowana oferta statków, w zależności od towaru i miejsca docelowego.

Obliczanie stawek frachtowych

W jaki sposób oblicza się stawki frachtowe? Są ustalane każdorazowo, i odpowiadają ilości masy, zwanej załadunkiem oraz objętości towarów. Jeżeli przewidziany jest jedynie przewóz pełnokontenerowy, a my mamy jedynie tzw. towary drobnicowe, powinniśmy znaleźć kogoś, kto planuje transport na tej samej trasie. W przeciwnym razie będziemy zobowiązani zapłacić również za niewykorzystaną ładowność statku.

Klienci mają szansę wynegocjować odpowiadające sobie warunki, w zależności od specyfiki konkretnego przewozu. Firmy spedycyjne nie określają stałej opłaty. Indywidualnie podchodzą do każdego zlecenia, m.in. w zależności od tego, jaka jest odległość miejsca załadunku do miejsca docelowego – dodaje nasz rozmówca, ekspert z firmy DIERA, zajmującej się transportem krajowym i międzynarodowym.

Kiedy należy uiścić opłatę? Zwykle koszty są rozłożone – część, tzw. zaliczkę, płacimy jeszcze przed realizacją transportu, a pozostałą kwotę, dopiero po dotarciu towarów na miejsce. Niektóre firmy z kolei żądają płatności z góry, ponieważ transport morski jest transportem nieprzewidywalnym. Nigdy nie można być pewnym pogody ani warunków, które mogą być powodem powstania opóźnienia. Pamiętajmy, że poza opłatami należy jeszcze dokonać szeregu formalności. Jeśli nie chcemy się nimi zajmować, całą dokumentację może za nas wykonać firma transportowa. Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że świadczy kompleksowe usługi.