24 października 2020

Kategoria:
Inne

Fotowoltaika dla rolników. Jak panele pomagają w uprawach?

Odnawialne źródła energii stają się dla nas coraz bardziej atrakcyjne nie tylko dlatego, że wzrasta nasza świadomość ekologiczna – odkrywamy po prostu, że to dla nas opłacalne. Inwestycje w odnawialne źródła energii kojarzą nam się przede wszystkim z osobami fizycznymi i przedsiębiorcami związanymi z przemysłem i jest to oczywiście skojarzenie słuszne, jednak warto zaznaczyć, że fotowoltaika to również ciekawa propozycja dla rolników.

Praktyczne zagospodarowanie terenu i oszczędności na co dzień

Rolnicy często obawiają się, że inwestycja w panele fotowoltaiczne wraz z całą instalacją będzie się wiązała z koniecznością rezygnacji z części terenów rolnych. To nieprawda. Większość paneli fotowoltaicznych można bowiem łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zamontować na powierzchniach, które zwykle pozostają niezagospodarowane – na przykład na dachach budynków gospodarczych. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Bau-Technik z Poznania, moduły fotowoltaiczne można również instalować na niektórych terenach, na których rolnicy wypasają zwierzęta, np. owce. A co z oszczędnościami? – Należy podkreślić, że rolnik może nie tylko korzystać z prądu na bieżąco, z prądu, który właśnie został wygenerowany przez panele fotowoltaiczne. Jeśli instalacja wygeneruje nadwyżkę prądu, jest ona magazynowana w sieci energetycznej. Co ciekawe, wcale nie trzeba wypełniać bardzo skomplikowanych formalności, czy przechodzić przez trudne procedury.

Możliwość dofinansowania – środki pochodzące z różnych jednostek

Fotowoltaika dla rolników od pewnego czasu jest w naszym kraju traktowana bardzo poważnie. Państwo chce w nią inwestować, bo na każdej płaszczyźnie staramy się odchodzić od tradycyjnych źródeł energii; dążymy do tego, by za jakiś czas korzystać niemalże wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na tyle, na ile będzie to możliwe.

W związku z powyższym rolnicy bardzo często mogą skorzystać z różnych możliwości dofinansowania inwestycji w panele fotowoltaiczne. Oferują to programy UE, krajowe i lokalne (np. wojewódzkie i powiatowe). Paradoksalnie czasem trudno dotrzeć do klarownie opracowanych zasad, które obowiązują w tych programach, jednak całe szczęście pracownicy rzetelnej firmy, która zajmuje się usługami fotowoltaicznymi, z pewnością pomogą nam poradzić sobie z nadmiarem chaotycznych informacji. Rolnik może liczyć na całkiem spore dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę.

Ciekawe konkrety – dotacja w ramach programu AgroEnergia i ulgi w podatkach

Spójrzmy na konkrety związane z kwestią dotacji i weźmy pod lupę jeden z atrakcyjnych programów dla rolników: AgroEnergia. Program ten kierowany jest dla rolników indywidualnych, osób fizycznych. Warunki: łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, osoba ubiegająca się o dotację co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, na której obszarze jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwo. Ubiegający się o dotację musi prowadzić gospodarstwo osobiście. Dofinansowanie w formie dotacji może pokryć maksymalnie do 40% kosztów kwalifikowanych (ale nie więcej niż 800 tys. zł). Program przewiduje też pożyczki.

Warto również wspomnieć, że rolnik inwestujący w instalację fotowoltaiczną może liczyć na ulgi podatkowe – to 25% od należnego podatku rolnego + możliwość odliczenia całości podatku VAT od instalacji (oczywiście dla rolników, którzy płacą VAT).