przewoz-zwlok-z-zagranicy
15 września 2016

Kategoria:
Inne

Formalności związane z przewozem zwłok z zagranicy

Organizacja pochówku to spore wyzwanie dla pogrążonych w żałobie bliskich zmarłego. Do szczególnie trudnych należą sytuacje, kiedy zgon nastąpił poza granicami rodzinnego kraju. Konieczne jest dopilnowanie wielu formalności, wiążących się z transportem zwłok do ojczyzny.

Jak zorganizować transport zwłok?

Pierwszym krokiem, by sprowadzić zmarłego bliskiego do kraju, jest złożenie wniosku o zgodę na sprowadzenie zwłok – jego rozpatrzeniem powinien zająć się prezydent miasta, w którym ma się odbyć pochówek, lub starosta powiatu. Wniosek powinny znaleźć się dane zmarłego i osoby wnioskującej, oraz informacje o środku transportu, którym ma się odbyć przewóz ciała. Do wniosku koniecznie należy dołączyć akt zgonu, lub inne pismo, poświadczające przyczynę zgonu – w ten sposób możemy wykazać przyczynę śmierci. Jeśli jest nią choroba zakaźna sprowadzenie ciała nie będzie możliwe, gdyż może to prowadzić do wybuchu epidemii. Zasada ta nie dotyczy zwłok poddanych kremacji. Czas oczekiwania na decyzję w sprawie transportu ciała wynosi zwykle trzy dni.

Posiadając zgodę prezydenta miasta lub starosty powinniśmy zwrócić się do konsula urzędującego na terenie kraju, w którym zmarł nasz krewny o zezwolenie na transport ciała. Do wniosku powinniśmy dołączyć odpis aktu zgonu, uzyskane już zezwolenie władz krajowych, zaświadczenie wykluczające śmierć w wyniku choroby zakaźnej. W przypadku, gdy bliska nam osoba zginęła w wyniku samobójstwa, wypadku lub zabójstwa, konieczne będzie również uzyskanie zgody miejscowej policji lub sądu.

Jaki środek transportu wybrać?

Zwłoki możemy przewozić każdym środkiem transportu – samochodem, pociągiem, samolotem lub statkiem. Wybór zależeć powinien przede wszystkim od odległości, jaką zwłoki mają przebyć oraz naszych możliwości finansowych. Należy pamiętać, że zarówno trumna, jak i urna z prochami muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem czy otwarciem, a my powinniśmy móc pokazać przewoźnikowi wszystkie niezbędne zezwolenia na transport zwłok. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług linii lotniczych, powinniśmy zwrócić uwagę na jej wewnętrzne przepisy dotyczące tego rodzaju usług – niektóre linie zastrzegają np. że transport zwłok odbyć się może tylko wtedy, gdy na pokładzie samolotu znajduje się krewny zmarłego, inne podejmują się transportu jedynie urn.

Sprowadzenie zwłok do kraju jest najtrudniejszym i najżmudniejszym dla bliskich zmarłego etapem przygotowań do pochówku. Wiele firm świadczących usługi pogrzebowe oferuje swoim klientom pomoc w załatwieniu różnych formalności związanych z pochówkiem już na miejscu. Taką ofertę proponuje między innymi Zakład Pogrzebowy Anubis z Wrocławia.