1 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Folia antykorozyjna VCI poza transportem morskim

Żelazo i jego stopy to materiały niezwykle istotne dla gospodarki – są tanie, proste w produkcji i obróbce, a przy tym bardzo wytrzymałe i trwałe. Mają tylko jedną istotną wadę, a jest nią podatność na wilgotne środowisko. W takim warunkach wdaje się korozja, które niszczy materiał, powoduje, że staje się on nietrwały i bezużyteczny. Obecnie stosuje się wiele metod ochrony antykorozyjnej metali. Jedną z nich jest technologia VCI.

VCI – na czym polega?

Metoda VCI (z ang. Vapor/Volatile Corrosion Inhibitor) to nowoczesna technologia ochrony metalowych powierzchni przed korodowaniem. Wykorzystuje ona tak zwane inhibitory, czyli substancje, które zapobiegają zachodzeniu konkretnych reakcji chemicznych – w tym przypadku korozji. Na czym polega ta metoda?

Nośnikiem inhibitora jest materiał, np. folia lub papier, przeznaczony do pakowania metalowych produktów i elementów – wyjaśnia specjalista firmy JaremarW wyniku wpływu temperatury, inhibitor stopniowo paruje i osadza się na powierzchni zapakowanego przedmiotu, tworząc wokół niego szczelną powłokę o grubości o 4-5 cząsteczek. W ten sposób produkt izolowany jest od otaczającego go tlenu, odpowiedzialnego za utleniania się metalu, np. żelaza. Emisja inhibitora z nośnika trwa aż do jego wyczerpania, dlatego wypełnia on przestrzeń między nośnikiem a zapakowanym przedmiotem. Skuteczna ochrona metalu trwa nawet przez dwa lat od momentu jego zapakowania.

Technologia VCI stosowana jest w pakowaniu elementów ze stopów żelaza – stali i żeliwa – które najpowszechniej narażone są na korozję, a także innych metali, między innymi miedzi, mosiądzu, srebra, aluminium.

Zastosowanie folii antykorozyjnej

Folia antykorozyjna wykorzystująca lotne inhibitory korozji stosowana jest powszechnie w transporcie morskim – spowodowane jest o tym, że trudne warunki panujące na morzu, między innymi wysoki poziom wilgoci, obecność związków soli w atmosferze, brak skutecznej wentylacji, bardzo przyspieszają korodowanie metali. Jednak takie zastosowanie nie jest jedynym dla folii VCI. Wykorzystywane są one również w innych metodach transportu oraz magazynowania elementów metalowych. Używa się ich do pakowania takich produktów jak części samochodowe, elementy silników, maszyn, blach, broni oraz sprzętu wojskowego a także elektroniki. Za stosowaniem tego rozwiązania przemawia nie tylko jego skuteczność, ale również wysoka szczelność opakowań oraz łatwość z jaką można je zastosować. Dodatkowo folia nadaje się do pokrycia jej nadrukami, np. logo producenta lub instrukcjami obchodzenia się z zapakowanym produktem.