16 maja 2020

Kategoria:
Inne

Filtry i ich rola w układach hydraulicznych

Filtry hydrauliczne to elementy zapewniające właściwą pracę podzespołów układów hydraulicznych. Ich głównym zadaniem jest dokładne oczyszczalnie oleju hydraulicznego z wszelkich pyłów i odpadów eksploatacyjnych. Na rynku są dostępne ich różne rodzaje – jakie? Jaka dokładnie jest ich rola i dlaczego są obowiązkowym wyposażeniem? Poznaj najważniejsze informacje.

Czym są filtry hydrauliczne?

Jak już wspomniano, filtry hydrauliczne są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego układu hydraulicznego. Ich głównym zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń znajdujących się w cieczy, tj. oleju. Składają się one z siatki o określonej gęstości, która jest przystosowana do wyłapywania cząstek. Na rynku są dostępne jej różne parametry – im gęstsza, tym lepiej, gdyż zapewnia skuteczniejsze oczyszczanie.

Dobór właściwych filtrów hydraulicznych jest uzależniony od miejsca montażu, a w konsekwencji od tego, jaką pracę mają wykonać. Wyróżnia się:

  • Filtry ssawne – montowane na linii pomiędzy zbiornikiem a pompą. Różnią się one tempem przepływu oleju, który może wynieść od ok. 10 l/min, aż do nawet 500 l/min. W zależności od zapotrzebowania mogą być wyposażone w zawór.
  • Filtry powrotne, które jak sama nazwa wskazuje – są montowane na linii powrotnej. Usuwają one nieczystości na etapie wydostawania się oleju z układu.
  • Filtry ciśnieniowe – montuje się je między pompą a rozdzielaczem.

Dobór odpowiedniego typu warto skonsultować ze specjalistą.

Jaka jest ich rola?

Jak już wspomniano, filtry odpowiadają za czystość cieczy smarujących. Substancje te są wykorzystywane np. do smarowania części wewnętrznych, a w konsekwencji wspomagają pracę mechanizmów. Uzyskanie oleju pozbawionego zanieczyszczeń jest warunkiem zapewnienia prawidłowego działania układów mechanicznych.

Z uwagi na fakt, iż olej ma tendencję do zanieczyszczania się, musi być poddawany regularnej, a nie sporadycznej filtracji. Odpowiednio dopasowana gęstość siatki pozwala usunąć nie tylko drobiny piasku, ale też kwasy, bakterie i związki chemiczne.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zainwestować w dobrej klasy filtry hydrauliczne. Specjalista z firmy Rolmet-Plus wyjaśnia, że najnowsze rozwiązania odpowiadają za ogromną czujność, a w konsekwencji wysoką skuteczność oczyszczania oleju. Sprawia to, że wszelkie niepożądane elementy są ekspresowo usuwane, a to z kolei minimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń niejednokrotnie drogich mechanizmów. Najwyższej klasy filtry są wykorzystywane w wielu branżach – transporcie, rolnictwie, budownictwie czy też przemyśle maszynowym.

Na koniec warto wspomnieć, że niestosowanie omawianych rozwiązań może doprowadzić nie tylko do zabrudzenia siłowników, ale też zużycia się zaworów czy uszkodzenia tłoków pompy.