6 stycznia 2017

Kategoria:
Inne

Fakty i mity na temat opakowań papierowych

Działania proekologiczne mają obecnie olbrzymie znaczenie, zarówno w szeroko rozumianej branży produkcyjnej, jak i wśród konsumentów. Coraz większa świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą degradacja środowiska naturalnego, skłania nas do poszukiwania możliwie najbardziej bezpiecznych rozwiązań.

Dbałość o środowisko jest w dzisiejszym świecie czymś oczywistym. Coraz większą uwagę przywiązujemy do gospodarowania zasobami naturalnymi, uczymy młodzież szacunku dla środowiska, sortujemy śmieci i oszczędzamy energię elektryczną – wymienia nasz rozmówca z firmy ABC-PAK. Zasadność wykorzystywania opakowań papierowych wciąż jednak budzi pewne wątpliwości, które postaramy się rozwiać w niniejszym tekście.

Mit nr 1 – przemysł papierniczy niszczy lasy

Papier powstaje z włókien celulozowych, czyli właśnie z drzew – to prawda. Jednak pozyskiwanie drewna do produkcji papieru nie może i nie odbywa się ze szkodą dla środowiska. W miejsce każdego drzewa wyciętego na potrzeby produkcji opakowań i innych wyrobów z papieru, sadzone są przynajmniej 3 młode drzewka.

Fakt – drewno jest surowcem odnawialnym

Mit nr 2 – stary drzewostan produkuje więcej tlenu

Choć stare drzewa ze względu na dużą powierzchnię zdają się pochłaniać więcej CO2, jest niestety inaczej. Obumierające, butwiejące drewno leciwych drzew przyczynia się do jeszcze większej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem młode, dopiero rozwijające się rośliny, wykazują znacznie większą zdolność pochłaniania CO2 i dostarczają nam więcej niezbędnego do życia tlenu.

Fakt – młode drzewa bardziej wydajnie pochłaniają CO2

Mit nr 3 – produkcja opakowań papierowych jest bardzo energochłonna

Produkcja opakowań papierowych, tak jak każda inna produkcja, wymaga pewnego nakładu energii. Prawda jest jednak taka, że wśród wszystkich sektorów produkcyjnych, przemysł papierniczy zużywa najmniej paliw kopalnych, a jednocześnie jest największym odbiorcą i wytwórcą energii odnawialnej na Starym Kontynencie.

Fakt – przemysł papierniczy to największy wytwórca energii odnawialnej

Mit nr 4 – opakowania plastikowe są lepsze dla środowiska, bo można je ponownie wykorzystać

Może się wydawać, że opakowania z tworzyw sztucznych są trwalsze, w związku z czym będziemy korzystać z nich wielokrotnie. Niestety, ich przygotowanie do ponownego użytku wymaga użycia wody i chemicznych środków czyszczących, które wcale nie służą środowisku. Odpowiedz sobie szczerze: ile razy zdarzyło ci się przelać wodę do butelki po napoju gazowanym, zamiast ją wyrzucić?

Fakt – opakowanie papierowe nadaje się do recyklingu w 100%

Oczywiście, zarówno pojemniki plastikowe, jak i opakowania papierowe można poddawać recyklingowi. Nie zmienia to jednak faktu, że sam proces przetwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Tymczasem produkty z papieru mogą być poddawane recyklingowi wielokrotnie, łatwo, szybko i w zgodzie ze środowiskiem.