Etapy żałoby
10 września 2021

Kategoria:
Inne

Etapy żałoby. Jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby?

Śmierć bliskiego to traumatyczne przeżycie, które pozostawia w człowieku trwały ślad. Niełatwo poradzić sobie z faktem, że nigdy więcej nie zobaczy się na oczy bliskiej osoby. W psychologii wyróżnia się pięć etapów przechodzenia żałoby, które są wspólne dla wielu osób. Ile trwa żałoba i jak wygląda? I przede wszystkim: jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby?

Jakie można wyróżnić etapy żałoby?

Przy pierwszym etapie żałoby człowieka nachodzą różne skrajne emocje: smutek, żal, rozpacz czy bezradność. Szok jest tak wielki, że organizm często przechodzi w stan obronny polegający na zaprzeczaniu i wyparciu faktu śmierci bliskiego. To sposób organizmu na poradzenie sobie z przyswojeniem tak wielu emocji naraz. Taka osoba, nawet jeżeli będzie wyglądała na spokojną, będzie potrzebowała w tym okresie dużego wsparcia – szczególnie w momencie organizowania pogrzebu.

Drugi etap żałoby to narastający gniew, który jest skutkiem uświadomienia sobie, że śmierć bliskiego wydarzyła się naprawdę. To kluczowy etap, który może mieć wpływ na dalszy rozwój wydarzeń. W momencie negocjacji człowiek z reguły tworzy alternatywne scenariusze. Często pada wtedy pytanie: „a co, gdyby…?”. Może się również pojawić poczucie winy w związku z niezałatwionymi przed śmiercią bliskiego sprawami. Warto wyobrażać sobie w takich chwilach wszystkie szczęśliwe momenty przeżyte z ukochaną osobą.

W czwartym etapie emocje opadają. W ich miejscu zostaje głęboki smutek, poczucie beznadziejności, a nawet depresja. Żałobnik może mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem. W takim momencie ważne będzie wsparcie rodziny i przyjaciół.

Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiego?

Ostatni etap żałoby to pogodzenie się ze stratą. To stan, który może nastąpić zarówno po kilku tygodniach, jak i latach. Wszystko zależy tak naprawdę od relacji łączącej żałobnika ze zmarłym, a także jego uwarunkowań psychologicznych. Akceptacja stanu narzuconego przez los w końcu się jednak pojawi, niezależnie od sytuacji. Nie można jednak nikogo pospieszać. Każdy dokonuje tego we własnym tempie.

Pierwszy etap żałoby jest szczególnie trudny. Niełatwo w takiej sytuacji dopełnić wszelkich formalności związanych z pogrzebem. Na szczęście swoją pomoc oferuje m.in. zakład pogrzebowy z Wrocławia Anubis. W fachowy sposób zajmuje się on organizacją pogrzebów wszystkich wyznań i obrządków. Wyróżnia go przede wszystkim indywidualne podejście do klienta.

Śmierć bliskiego nie jest łatwym do zaakceptowania faktem. Należy przede wszystkim pamiętać, że każdy przechodzi żałobę we własnym tempie.