9 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Etapy wznoszenia hal stalowych. Budowa krok po kroku

Budowa hali stalowej to proces wieloetapowy, który wiąże się z uzyskaniem pozwoleń, produkcją konkretnych elementów składających się na szkielet hali,  a także ich montażem i pracami wykończeniowymi. Zrealizowanie niezbędnych działań na każdym z tych etapów sprawi, że hala stalowa może pełnić swoją funkcję w handlu lub logistyce. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas budowy oraz jak wygląda wznoszenie hali krok po kroku.

Uzyskanie pozwoleń i stworzenie projektu budowlanego

Do rozpoczęcia budowy hali stalowej niezbędne jest uzyskanie pozwoleń na zagospodarowanie terenu, na którym ma się znaleźć, a także zdobycie decyzji o warunkach zabudowy. Dopiero po uzyskaniu niezbędnych do budowy hali pozwoleń możliwe jest stworzenie projektu budowlanego.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę usługowo-montażową Remur Rudniki:

Proces pozyskania dokumentów może być nie tylko uciążliwy, ale i czasochłonny. Inwestorom, którzy zlecają wznoszenie hali stalowej, zależy na szybkim czasie realizacji budowy. Z tego względu powinni korzystać z firm, które pomagają skompletować dokumenty, a także doradzają jak uzyskać kluczowe dla budowy pozwolenia i zgody.

Uzyskanie tych zgód jest niezbędne do stworzenia hali stalowej zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Po załatwieniu wszelkich formalności możliwa będzie produkcja elementów do stworzenia hali stalowej.

Produkcja i montaż elementów

Kolejnym etapem jest przygotowanie wszystkich elementów potrzebnych do stworzenia szkieletu. Przy produkcji płyt warstwowych, blach trapezowych oraz rygli wykorzystywana jest nowoczesna technologia, która nie tylko usprawnia ten proces, ale także pozwala na stworzenie wytrzymałych elementów. Umożliwia to między innymi zabezpieczenie metalowych części za pomocą specjalnych preparatów antykorozyjnych. Następnie wszystkie elementy są przymocowane do specjalnych belek fundamentowych za pomocą śrub. Aby można było to zrobić niezbędne jest wykonanie prac ziemnych, polegających na przygotowaniu terenu do wylania fundamentów i umieszczenia w nich belek, na których wsparte będą ściany zewnętrzne hali.

Montaż wszystkich elementów rozpoczyna się od postawienia stalowych słupów, następnie montowane są usztywnienia wiatrowe, drugorzędne słupy i rygle dachowe. Elementem kończącym ten etap jest montaż obudowy konstrukcji stalowej i prace wykończeniowe, polegające na betonowaniu i wygładzaniu posadzki, montowaniu instalacji elektrycznych, grzewczych oraz wentylacyjnych, a także drobne prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół hali.