15 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Estetyczne nagrobki. Aktualne trendy funeralne

Przy wyborze nagrobka należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim, musi on być wykonany z mocnego, trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia. Oprócz tego powinien mieć schludny i elegancki wygląd. Motywy i style funeralne wciąż się zmieniają, dlatego przed wykonaniem nagrobka warto sprawdzić popularne wzory. Jednak ostateczny wygląd zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Sposób wykonania, wymiary oraz elementy dodatkowe muszą być dopasowane do wizji osoby zamawiającej nagrobek. Jakie wzorce dominują obecnie w branży funeralnej?

Nagrobki granitowe – atrakcyjność i funkcjonalność

Materiałem, z którego najczęściej wykonuje się nagrobki, jest granit, który jest skałą zbudowaną z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu. Dzięki temu granit charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Oprócz tego, jego krystaliczna struktura oraz jasnoszara barwa nadają całej konstrukcji elegancji i niepowtarzalnego stylu.

Jak tłumaczy ekspert z Zakładu Kamieniarskiego KAMSID: Granit słynie ze swojej trwałości, ale ceniony jest również ze względu na swoje walory estetyczne. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych, a jego wyraźnie widoczna, charakterystyczna struktura zapewnia ciekawe i piękne efekty wizualne. Precyzja podczas procesów obróbki granitu i wykończenia wyrobu stanowią o wyjątkowości wykonywanych produktów.

Nowatorskie i klasyczne typy nagrobków

Nie ulega wątpliwości, że wybór nagrobków zależy od subiektywnych upodobań. Można zdecydować się na typ tradycyjny, klasyczny lub nowoczesny. Nagrobki są zazwyczaj pojedyncze lub podwójne, w wielu przypadkach uzupełniane pionową stelą. Niezależnie od rodzaju nagrobka, klient ma prawo przygotowania własnego projektu. Dzięki temu wyrób może być oryginalny i wyjątkowy.

Obecnie na rynku funeralnym dominuje tendencja do wzornictwa minimalistycznego. Preferowane są nagrobki niskie, pozbawione nadmiernego przepychu, utrzymane w stonowanej kolorystyce. Oszczędność dekoracji podkreśla schludność i estetykę wykonania. Granitowa struktura może zostać poddana procesowi polerowania. Pozwala on osiągnąć wrażenie połysku i podkreślić w ten sposób walory wizualne nagrobka.

Elementy dodatkowe nagrobków – jakie wybrać?

Na płycie nagrobka można położyć różne dodatki. Najczęściej są to: krzyże, kamienne misy, ornamenty, figury świętych oraz lampiony nagrobne. Natomiast sposobem symbolicznego upamiętnienia jest umieszczenie na nagrobku zdjęcia zmarłego. W zależności od stylu wykonania nagrobka zdjęcie może być wydrukowane w kolorze lub też pozostawione w formacie czarno – białym.

Oprócz tego popularną metodą subtelnego udekorowania nagrobka jest wykonanie napisu z polerowanych lub rzeźbionych liter. Niezależnie od techniki wykonania, litery powinny być czytelne i trwałe. Wybór treści, czcionki oraz koloru napisu zależy wyłącznie od klienta. Na nagrobku można umieścić popularny cytat, fragment książki lubiany przez zmarłego lub kilka znaczących słów.