16 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Jakie elementy obejmuje konserwacja systemów klimatyzacji?

Klimatyzacja cieszy się coraz większą popularnością i jest już standardową instalacją w większości budynków użyteczności publicznej. Dzięki jej stosowaniu możemy cieszyć się komfortowymi warunkami termicznymi we wnętrzach, nawet kiedy za oknem panują upały. Jednak by klimatyzacja spełniała swoją rolę, musimy o nią odpowiednio zadbać.

Prawidłowe działanie urządzeń klimatyzacyjnych uzależnione jest od wielu czynników, w tym od jakości samego sprzętu,  fachowego montażu oraz właściwej, regularnej konserwacji – mówi ekspert z firmy Klima-Premium. Co obejmuje przegląd konserwacyjny klimatyzacji?

Konserwacja systemu klimatyzacji

Pierwszym etapem przeglądu konserwacyjnego klimatyzacji jest czyszczenie jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, przy czym najważniejszym elementem jest tutaj sprawdzenie stanu skraplacza. Skraplacz należy dokładnie  oczyścić za pomocą specjalnych grzebieni i preparatów chemicznych, a następnie usunąć ewentualne usterki.

Później kierujemy uwagę na parownik i pozostałe elementy jednostki wewnętrznej. Te części systemu klimatyzacji czyścimy z wykorzystaniem środków o działaniu przeciwgrzybiczym. Bardzo ważne jest też dokładne oczyszczenie filtrów. Działania te zabezpieczają osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach przed szkodliwymi grzybami i bakteriami, które mogą rozwijać się w układzie klimatyzacyjnym.

Oczyściwszy obie jednostki, przechodzimy do kontroli instalacji obiegu czynnika chłodniczego. Przede wszystkim szukamy ewentualnych wycieków, czyli upewniamy się, że instalacja jest szczelna. Następnie sprawdzamy ciśnienie czynnika w obiegu. W razie potrzeby uszczelniamy instalację i uzupełniamy czynnik chłodniczy.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie parametrów pracy układu. Sprawdzamy ciśnienie na ssaniu i tłoczeniu oraz temperaturę parowania na parowniku.

Ostatnie zabiegi podczas konserwacji systemu klimatyzacji obejmują uzupełnienie oleju w sprężarkach, sprawdzenie łożysk wentylatorów i kierunku ich obrotów oraz szczelności i drożności układu odprowadzania skroplin. Zwieńczeniem pracy jest oczyszczenie tacy ociekowej przy użyciu środków bakteriobójczych.

Regularny przegląd – dlaczego warto?

Zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jeżeli pracownicy przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych, pracodawca musi zapewnić odpowiednią konserwację systemu klimatyzacyjnego, w celu zapobiegania awariom, a także ograniczenia hałasu i drgań.

Regularny serwis systemów klimatyzacji nie tylko umożliwi zachowanie standardów wymaganych ustawą. Szacuje się, że przeglądy konserwacyjne przeprowadzane w stałych odstępach czasowych, pozwalają zredukować awarie systemów klimatyzacyjnych nawet o połowę, co dla właściciela oznacza oszczędność na ewentualnych naprawach. Co więcej, utrzymanie klimatyzacji w dobrym stanie i czystości wpływa na jej sprawność, co przekłada się na zmniejszenie poboru energii elektrycznej.