14 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Jakie elementy można malować metodą proszkową?

Malowanie proszkowe to obecnie jedna z najpowszechniej stosowanych metod powlekania elementów metalowych warstwą lakieru. Na czym ona polega, jakie ma zastosowanie i jakie są jej zalety? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w poniższym tekście.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Jak sama nazwa wskazuje, malowanie proszkowe to metoda pokrywania metalowych przedmiotów warstwą farby pod postacią proszku. –Wykorzystuje się w tym celu natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny – wyjaśnia specjalista z firmy El-Mix Cząsteczki sproszkowanej farby zostają naładowane ładunkiem elektrostatycznym, który umożliwia im przyczepienie się do powierzchni uziemionego elementu metalowego.

Na tym jednak cały proces się nie kończy – nałożone w ten sposób powłoki należy jeszcze utwardzić w celu stałego przytwierdzenia ich do powierzchni. W tym celu pomalowane elementy umieszcza się na kilkanaście minut w rozgrzanym do temperatury około 200 stopni Celsjusza piecu. Pod wpływem temperatury proszek topi się i ulega polimeryzacji, czego efektem jest stałe połączeniem z metalem. Po schłodzeniu farba tworzy na malowanym elemencie powłokę o grubości od 60 do 120 mikronów.

Gdzie stosuje się malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest metodą powszechnie stosowaną w malowaniu szerokiego asortymentu elementów metalowych lub takich, których zewnętrzna powłoka została wykonana z metalu. Jest to kluczowe, gdyż naładowane cząsteczki farby nie będą w stanie przyczepić się do innych nawierzchni. Do najczęściej pokrywanych proszkowo elementów należą części samochodów i elementy konstrukcyjne.

Zalety powłok proszkowych

Malowanie proszkowe posiada wiele zalet, które stawia je ponad innymi metodami malowania. Są to między innymi:

  • Wysoka dokładność – proszek jest w stanie dotrzeć do nawet najgłębszych, najmniejszych zakamarków, do który nie da się dotrzeć przy malowaniu zwykłą farbą, nanoszoną spryskiwaczem lub pędzlem. Doskonale spisze się w malowaniu między innymi elementów dekoracyjnych o dużej ilości detali. Tak wykonana powłoka dużo skuteczniej chroni element, np. przed korozją.
  • Estetyka – wykonana tą metodą powłoka farby jest idealnie gładka, pozbawiona zacieków, zmarszczek oraz wybrzuszeń.
  • Ekonomiczność – bardzo istotną zaletą farb proszkowych jest fakt, że można je wykorzystywać praktycznie bezstratnie – proszek, który nie przyczepił się do powierzchni malowanego przedmiotu może zostać zebrany i wykorzystany powtórnie. Ma to niebagatelny wpływ na koszty malowania.
  • Bezpieczeństwo – farby proszkowe nie wymagają użycia rozpuszczalników, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia osób przebywających w ich pobliżu. Również w czasie wypalania do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Ponadto niektóre farby posiadają atesty, zezwalające na wykorzystanie ich do malowania przedmiotów, które będą miały kontakt z żywnością.