zielony-dach
23 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Elementy małej architektury na zielonym dachu
5 (100%) / 2 głosów

Elementy małej architektury na zielonym dachu

Zielone dachy nie są wynalazkiem współczesnym. Najdawniejsze doniesienia o ich istnieniu sięgają VI wieku p.n.e. Wzorem do ich powstawania były słynne wiszące ogrody w Mezopotamii, uznawane za jeden z siedmiu cudów świata. Zalety zielonych dachów od dawna doceniają narody skandynawskie. W krajach Północy służyły one jako zabezpieczenie budynków przed ostrymi warunkami klimatycznymi.

Znaczenie i funkcje dachów zielonych

Obecnie zielone dachy wykonuje się na całym świecie. Ich obecność w miastach wpływa pozytywnie na ekologię i samopoczucie mieszkańców – opowiada ekspert z przedsiębiorstwa Green Flor. Naturalna zieleń w przestrzeni miejskiej pomaga w wyciszeniu i uspokojeniu, ale przede wszystkim poprawia mikroklimat. Rośliny produkują tlen, nawilżają powietrze i oczyszczają je z pyłów oraz zanieczyszczeń, pomagają w regulacji temperatury.

Zielone dachy pełnią też kilka praktycznych funkcji z punktu widzenia bezpośrednich użytkowników takich budynków. Warstwa biologicznie czynna stanowi zabezpieczenie przeciwpożarowe i ogranicza hałas dostający się do wnętrz budynków. Natomiast przestrzeń, jaką tworzą żywe rośliny, może być wykorzystana również w charakterze rekreacyjnym.

To, czy z zielonego dachu można korzystać jak z przestrzeni relaksu zależy od wielu złożonych czynników. Z pewnością nie każdy dach się do tego nadaje – musi być odpowiednio przystosowany. Ważny jest m.in. jego kąt nachylenia. Zbyt duży spadek uniemożliwia bezpieczne przebywanie na nim. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie wyposażenie, pozwalające na wygodne korzystanie z ogrodu na dachu, w tym meble i elementy małej architektury.

Mała architektura na zielonym dachu

Rośliny pokrywające zielony dach są ozdobą samą w sobie, jednak całość można dekorować elementami małej architektury, które dodatkowo zwiększą funkcjonalność tej przestrzeni. Wybór jest tutaj właściwie nieograniczony. Na zielonych dachach możemy spotkać rzeźby, niewielkie fontanny, a nawet miniaturowe oczka wodne.

Jednak najważniejszym elementem wyposażenia zielonego dachu, umożliwiającym wygodny relaks i rekreację, są oczywiście meble ogrodowe. W sezonie letnim na dachu z pewnością przydadzą się leżaki, a być może także hamak. Na stałe można zamontować tam siedziska i ławeczki, a w przypadku większych dachów o małym spadku, nawet wygodną huśtawkę.

Zamiar wprowadzenia małej architektury na zielony dach warto uwzględnić już na etapie projektowania. Pomysł umieszczenia jakichkolwiek dodatkowych elementów na dachu powinien być skonsultowany ze specjalistą, w celu zachowania bezpieczeństwa i poprawnego funkcjonowania systemu.