Elementy linii do produkcji pelletu
Pellet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne, z których powstaje materiał opałowy. Wyjaśniamy, jak krok po korku przebiega produkcja pelletu z wykorzystaniem specjalnych linii produkcyjnych.
Rozpoczęcie cyklu produkcji
Automatyczne linie do produkcji pelletu pozwalają na szybką i wydajną produkcję materiału opałowego. Początkiem cyklu produkcji jest dostarczenie ładowarką mokrych trocin na specjalny podajnik listwowy. Z tego miejsca, trociny transportowane są do separatora, gdzie wychwytywane są większe kawałki drewna, desek i kamieni. Po ich oddzieleniu, przesiane trociny ruszają do magazynu mokrego surowca z hydraulicznym systemem rozładowczym.
Kolejnym etapem jest suszenie trocin. W tym celu, mokre trociny przenoszone są na przenośnik listwowy suszarni, który automatycznie dozuje materiał do suszenia. Suszarnia jest w pełni zautomatyzowana, a proces suszenia trwa do momentu osiągnięcia przez materiał wilgotności na poziomie 8-10% (wilgotność wejściowa surowca to 55-60%). Gdy ten proces zostanie zakończony, surowiec wpada do komory rozprężnej suszarni, w której oddzielone zostają suche trociny od pary wodnej i czynnika suszącego.
Po wysuszeniu, trociny trafiają do separatora pneumatycznego oraz magnetycznego, a następnie do rozdrabniacza, zwanego młynem bijakowym, w którym trociny rozdrabniane są na właściwą, jednorodną frakcję, i w tej formie trociny trafiają do magazynu suchego surowca. Kolejnym etapem jest przygotowanie do granulacji – w tym miejscu, jeśli wymaga tego jakość surowca, dodaje się drugi komponent i stabilizuje wilgotność tej mieszanki na poziomie 11-12%.
Granulacja pelletu
Przygotowany materiał zostaje przekazany do zbiornika buforowego granulatora, a stamtąd do kondycjonera, czyli specjalnego miksera. W kondycjonerze do trocin dodawana jest para wodna o temperaturze 180˚C. Proces ten poprawia skleikowanie pelletu oraz stabilizuje pracę granulatora, wpływając na mniejsze zużywanie matrycy i rolek. Następnie surowiec wpada do granulatora, gdzie luźne trociny są prasowane na twardy, zwarty pellet.
Po sprasowaniu, gorący pellet transportowany jest do chłodnicy, gdzie jest ochładzany i utwardzony. Później przekazuje się go do przesiewacza, który oddziela od gotowego produktu pył i inne drobiny. Po separacji, pellet trafia do zbiornika gotowego wyrobu, a pył i drobiny są cofane poprzez układ aspiracji ponownie do procesu produkcyjnego. Zbiornik z gotowym materiałem połączony jest z automatyczną linią pakującą, która pakuje pellet w worki o wadze od 10 do 50 kg. Zbiornik ma także stację do pakowania pelletu w worki typu big-bags.
Przede wszystkim automatyzacja
Produkcja pelletu od początki do końca przebiega automatycznie, a system na bieżąco monitoruje działanie wszystkich urządzeń. – Każdy ze zbiorników wyposażony jest w czujnik poziomu napełnienia materiałem. Całkowita kontrola napędów jest zsynchronizowana w taki sposób, aby w wypadku zatrzymania się któregoś z nich następowało automatyczne wyłączenie pozostałych w takiej kolejności, aby nie zostały zasypane ani zablokowane – wyjaśnia pracownik firmy COMERC
Spis wybranych urządzeń wchodzących w skład linii produkcji pelletu:
- podajnik listwowy załadowczy,
- separator grubych frakcji,
- magazyn mokrych trocin,
- suszarnia bębnowa,
- separator pneumatyczny,
- separator magnetyczny,
- rozdrabniacz bijakowy,
- silos suchy trocin,
- układ automatycznej stabilizacji wilgotności z silosem plus dodawanie drugiego komponentu,
- zbiornik buforowy,
- granulator z chłodnicą rolek i wału głównego,
- chłodnica pelletu,
- przesiewacz pelletu,
- zbiornik wyrobu gotowego,
- stacja do pakowania w big-bagi,
- automatyczna linia pakująca.