6 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Elektronarzędzia niezbędne do prac warsztatowych

Warsztat to pomieszczenie niezbędne w każdym domu – to właśnie tam wykonamy drobne prace naprawcze. Aby warsztat był w pełni funkcjonalny, musi być porządnie zaopatrzony w różnego rodzaju elektronarzędzia – bez nich wykonanie większości prac w obrębie domu i ogrodu może być nie tylko utrudnione, co nawet niemożliwe. Poniżej znajdziemy listę tego typu sprzętów, które muszą znaleźć się w naszym domu.

Wiertarka

Solidna wiertarka to podstawa jeśli chodzi o elektronarzędzia. Będziemy z niej korzystać zarówno przy jednorazowych sytuacjach, takich jak wykonanie otworów do powieszenia obrazu na ścianie, jak i podczas kapitalnego remontu. Poza swoją główną funkcją, czyli wiercenia dziur w betonie i innych materiałach, wiertarka może przydać się również w wielu innych sytuacjach.

Po zamocowaniu odpowiednich akcesoriów możemy użyć jej na przykład do wykonania zaprawy gipsowej bądź szlifowania powierzchni – wyjaśnia przedstawiciel firmy Skonieczni Elektrotechnika.

Wkrętarka

Często mylona z wiertarką, wkrętarka może co prawda być użyta do wykonywania otworów w niektórych miękkich materiałach, jednak jej główne zadanie to montowanie wkrętów. Stanowi ona bardzo użyteczną alternatywę dla zestawu śrubokrętów, szczególnie jeśli często wykonujemy prace takie jak składanie mebli lub majsterkujemy w drewnie. Wkrętarki umożliwiają bardzo precyzyjną pracę dzięki regulacji momentu obrotowego, ponadto są bardzo lekkie, dzięki czemu możemy operować nimi przy pomocy jednej ręki.

Pilarki

Powszechnie znane jako piły łańcuchowe. Niezbędne w wielu pracach ogrodowych, między innymi podczas obcinania martwych gałęzi drzew czy cięcia drewna (desek, sklejek, płyt wiórowych, opału). Do pracy z nimi musimy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria ochronne, między innymi okulary chroniące przed wiórami oraz rękawice.

Jak zasilane są elektronarzędzia?

Ze względu na źródło energii, elektronarzędzia możemy podzielić na trzy kategorie.

  • Zasilane sieciowo – wymagają podłączenia kablem do sieci elektrycznej. Urządzenia tego rodzaju są zazwyczaj tańsze w porównaniu do zasilanych akumulatorami odpowiedników, jednak mniej komfortowe w użytku – kabel ogranicza naszą mobilność, ponadto trzeba uważać, żeby go nie uszkodzić w czasie pracy.
  • Zasilane akumulatorowo – najpopularniejsze w tej kategorii są wkrętarki. Posiadają one wbudowaną baterię, dzięki czemu mogą być używane praktycznie wszędzie, niezależnie od dostępności sieci. Z drugiej strony bateria wymaga okresowego ładowania i zwiększa wagę urządzenia.
  • Spalinowe – dotyczy to urządzeń ogrodowych, takich jak pilarki. Zasilanie paliwem jest bardzo efektywne, jednak dość kosztowne.