elastyczna-nawierzchnia
16 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Elastyczne nawierzchnie – jak powstają?

Stłuczenia, zadrapania, złamania – podczas zabawy na świeżym powietrzu lub uprawiania sportu nie trudno o tego typu kontuzje, wystarczy jeden zły krok, by zaliczyć bolesne lądowanie na ziemi. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby miejsca, w których ryzyko obrażeń jest wyjątkowo duże, na przykład na placach zabaw, stosować zabezpieczenia pozwalające to ryzyko zmniejszyć. Takim zabezpieczeniem są elastyczne nawierzchnie. Co warto o nich wiedzieć?

Elastyczne nawierzchnie – czym są?

Elastyczne nawierzchnie to rodzaj wylewki wykonywanej z granulatu kauczukowego. W przeciwieństwie do innych rodzajów nawierzchni z kauczuku, takich jak płyty czy kostki, nawierzchnia wylewana stanowi jednorodną całość pozbawioną jakichkolwiek śladów łączenia. Z tego powodu jest ona najsolidniejszą formą wykańczania podłoża dla stref bezpiecznych – znajduje zastosowanie między innymi na placach zabawach i obiektach sportowych takich jak bieżnie i boiska, można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wykonawcą wysokiej jakości nawierzchni tego typu jest firma Flexizone.

Jak powstaje elastyczna nawierzchnia?

Wylewana nawierzchnia elastyczna składa się z dwóch warstw. Pierwszą, bazową, stanowi warstwa granulatu SBR. Warstwę wierzchnią stanowi wylewka z granulatu EPDM, który charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością, odpornością na skrajne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Granulat EPDM może być barwiony na dowolny z 30 kolorów z palety RAL – możliwe jest również łączenie ze sobą kolorów w celu uzyskania atrakcyjne wzoru bez konieczności tworzenia spoin między kolorami.

Zalety elastycznej nawierzchni wylewanej

Elastyczne nawierzchnie stosowane są coraz chętniej, co jest zasługą ich licznych zalet. Między innymi:

  • Podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa – nawierzchnia elastyczna skutecznie amortyzuje upadek, dzięki czemu zmniejsza ryzyko dotkliwych kontuzji podczas zabawy czy uprawiania sportu. Porowata powierzchnia zapobiega poślizgnięciom, dlatego przebywanie na niej jest bezpieczne nawet pod opadach deszczu.
  • Wysoka trwałość – elastyczne nawierzchnie zachowują swoje pierwotne właściwości przez okres nawet kilkunastu lat. Nie odkształcają się pod wpływem nacisku, nie ścierają i zachowują kolor
  • Bezspoinowa struktura – brak spoin sprawia, że woda opadowa nie przedostaje się pod nawierzchnię. Woda jest skutecznie odprowadzana i nie tworzy kałuż.
  • Dobre właściwości użytkowe – mimo, że powierzchnie z wylewki kauczukowej odznaczają się wysoką elastycznością, nie wpływa to na walory użytkowe nawierzchni. Można ją stosować między innymi na boiskach i kortach.
  • Atrakcyjny wygląd – możliwość barwienia kauczuku i łączenia ze sobą kolorów sprawia, że nawierzchnia znacząco podnosi estetykę miejsca, w którym ją zastosujemy.