8 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Ekologiczne kotły. Co należy o nich wiedzieć?

Wybierając ekologiczny sposób ogrzewania budynku, można zdecydować się m.in. na piec na pellet, ekogroszek, biogaz lub gaz drzewny. Każde z tych urządzeń wykorzystuje paliwo, które spełnia normy paliwa ekologicznego. Jaki kocioł ekologiczny będzie stanowił najlepsze rozwiązanie? Dowiedz się więcej, co konkretnie należy wiedzieć o ekologicznych piecach c.o. i czy faktycznie jest to najlepszy sposób na przyjazne środowisku, wydajne i tanie ogrzewanie.  

 Ekologiczne kotły c.o. – jaki rodzaj wybrać? (piec na pellet, ekogroszek, biogaz)

 Zwolenników kotłów ekologicznych jest coraz więcej. Wynika to z faktu, że piece na paliwa ekologiczne generują do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji – tym samym właściciele budynków decydują się na ogrzewanie bardziej przyjazne dla środowiska. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne urządzenia, to piece na pellet zaliczane są do tych najbardziej ekologicznych, gdyż tylko biomasa w porównaniu z innymi paliwami (np. ekogroszkiem), wydaje tyle samo dwutlenku węgla podczas spalania, co pobrała podczas wzrostu roślin. Pozostałe kotły ekologiczne także emitują niewielkie ilości substancji trujących, jednak to kotły na biomasę cieszą się największą popularnością. Wynika to z ich pozostałych zalet m.in. automatyzacji urządzenia, idealnym stosunku otrzymanego ciepła do ceny, wygodzie i braku zabrudzeń (jak np. w przypadku ekogroszku) lub niebezpieczeństwa (jak w przypadku biogazu).

Zalety ekologicznego pieca – wydajność, cena paliwa, automatyzacja urządzenia i inne

 Właściciele budynków coraz częściej decydują się na kotły ekologiczne – należy podkreślić, że jednak nie tylko ze względów ekologicznych. Warto wiedzieć, że nowoczesne piece (np. dostępne w ofercie sklepu internetowego 499.pl) przyciągają właścicieli budynków także ze względu na wygodę, którą zapewnia automatyzacja urządzeń. Dzięki niej np. kocioł na pellet samodzielnie rozpala się, pobiera paliwo, czyści się oraz gasi. Ponadto, tego typu piece dopasowują samodzielnie temperaturę np. na podstawie temperatury otoczenia, co sprawia, że ogrzewanie jest wydajne i ekologiczne. Tym samym decydując się na tego typu kotły nie trzeba się martwić, że dojdzie do zjawiska niezupełnego spalania lub nagłego wygaśnięcia. Temperatura w kotłach waha się między 60 a 70°C – jeśli uległaby podwyższeniu, to wytworzyłaby się szkodliwa sadza, która regularnie wytwarzana przyczynia się np. do powstawania zanieczyszczeń w kominie. Ponadto, warto również podkreślić, że cena paliwa do kotłów ekologicznych jest niższa niż w przypadku węgla i drewna, czyli dotychczas stosowanych surowców.