17 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Edukacja przedszkolna na kartach książek. Charakterystyka

Okres przedszkolny to niewątpliwe jeden z kluczowych etapów w edukacji dziecka. To wtedy maluch szybko się rozwija i nabywa nowe umiejętności, usamodzielnia się i zawiera pierwsze znajomości. I chociaż ten wieku kojarzy się bardziej z nauką niż zabawą, to właśnie edukacja pełni w tym czasie niezwykle istotną funkcję. Na czym dokładnie polega edukacja przedszkolna i jaką rolę odgrywają podręczniki w tej dziedzinie?

Edukacja przedszkolna, czyli jaka?

Jak wspomniano, okres przedszkolny, czyli przypadający mniej więcej na lata 3-6, to wbrew pozorom jeden z ważniejszych etapów życia młodego człowieka, mający istotny wpływ na jego późniejszy rozwój, a nawet na całe życie. Dlatego też warto zadbać o to, by w tym wieku dziecko miało dostęp do jak najlepszej opieki, a także edukacji. Edukacja przedszkolna to obszerna dziedzina, która nie sprowadza się jedynie do przygotowania dziecka do nauki szkolnej. Chociaż nauka kolorów, kształtów, cyfr i liter jest oczywiście bardzo ważna, to edukacja przedszkolna kompleksowo podchodzi do rozwoju dziecka, uwzględniając również procesy społeczno-emocjonalne. W przedszkolu dziecko powinno zatem mieć zapewnioną nie tylko dobrą opiekę, ale też warunki stymulujące jego rozwój i podnoszące kompetencje, w tym zdolności poznawcze, manualne i społeczne, a także sprawność ruchową oraz umiejętności samoobsługi. Zajęcia przedszkolne muszą pobudzać wyobraźnię dziecka, sprzyjać kreatywności i wykazywaniu inicjatywy, a także budować przyjazną atmosferę sprzyjającą pracy i zabawie.

Rola książek do edukacji przedszkolnej

Współczesny rynek wydawniczy oferuje szeroki wachlarz pozycji adresowanych do pedagogów, studentów, wychowawców, a także rodziców i wszystkich tych, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje z zakresu edukacji przedszkolnej. Przykładowo w ofercie Oficyny Wydawniczej Impuls znaleźć można bogaty asortyment podręczników opisujących zarówno teoretyczne podstawy, koncepcje i metody z tego zakresu, jak i praktyczne propozycje i rozwiązania, które można zastosować w pracy z dziećmi. Jeśli chodzi o część teoretyczną, to do wyboru są m.in. książki opisujące współczesne koncepcje wychowawcze i zyskujące na popularności metody, takie jak Montessori, a także deficyty, na które warto zwrócić uwagę u przedszkolaków. Wśród praktycznych materiałów znaleźć można m.in. gotowe scenariusze zajęć, zbiory wierszyków i piosenek, a także opisy zabaw integracyjnych oraz książki z ćwiczeniami do nauki czytania i pisania. Książki do edukacji przedszkolnej to także źródło wiedzy o terapii logopedycznej czy o wczesnym nauczaniu języków obcych. Słowem znajdziemy tam wszystko, co potrzebne do rozwoju najważniejszych kompetencji przedszkolaków.