czytnik ebookow
13 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Ebooki – masa wiedzy w małym, wygodnym urządzeniu

Historia e-booków zaczęła się w latach 70. XX wieku, ale to wiek XXI przyniósł prawdziwy rozkwit książek elektronicznych. Dzisiaj większość publikacji jest wydawana zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i e-booka, a niektóre mają wyłącznie tę ostatnią, nowoczesną postać. Czym dokładnie są e-książki i na czym polega ich fenomen? Sprawdźmy!

Czym jest e-book i w jakich formatach występuje? 

E-book, zwany również publikacją elektroniczną, to cyfrowa wersja książki możliwa do odczytania na przystosowanym do tego urządzeniu elektronicznym – czytniku, komputerze, tablecie czy smartfonie. Jej wielkość podaje się nie w liczbie stron, ale w kilobajtach. E-book, podobnie jak tradycyjna książka, zawiera tekst i obrazy, innowacją jest natomiast możliwość nawigowania, wyszukiwania słów, powiększania lub zmiany kroju pisma, tła i innych ustawień.

Podstawowe formaty, w jakich występują e-booki, to EPUB i MOBI. O różnice między nimi zapytaliśmy w księgarni z e-bookami CapitalBook:

Wybór formatu e-książki zależy od czytnika, na jakim zamierzamy ją wyświetlać. EPUB to uniwersalny format obsługiwany przez zdecydowaną większość urządzeń – z wyjątkiem czytników Kindle, dla których stworzono osobny format MOBI. W naszej księgarni wszystkie e-booki wysyłamy mailowo w obu formatach, by czytelnicy mogli wybrać odpowiedni dla siebie.

Tysiące książek w kieszeni – zalety e-booków 

Książki w wersji cyfrowej mają wiele zalet. Przede wszystkim zajmują niewiele miejsca – by zgromadzić imponującą biblioteczkę, która zawsze jest na wyciągnięcie ręki, nie trzeba już półek i regałów. Ponadto są bardzo praktyczne, ponieważ pozwalają oddać się lekturze w każdym miejscu, również w podróży czy kolejce do lekarza. Nie musisz już nosić ze sobą ciężkiej książki w twardej oprawie – kompaktowy czytnik zmieści się w każdej torebce, a nawet kieszeni płaszcza. W ten sposób masz przy sobie całą kolekcję swoich książek i możesz wybierać wśród tytułów, które masz akurat ochotę przeczytać lub tylko wyszukać w nich potrzebną informację.

E-booki są przy tym tańsze od papierowych książek i łatwo je kupić – wystarczy złożyć zamówienie w księgarni internetowej, by już po chwili odebrać e-mail z e-bookiem historycznym, naukowym czy beletrystycznym. Bez kosztów przesyłki i konieczności odbioru paczki lub wycieczki do stacjonarnego sklepu.

Na koniec warto wspomnieć o aspekcie ekologicznym – cyfrowe treści nie generują odpadów i nie wiążą się z koniecznością wycinki lasów, co w dobie globalnych braków papieru ma niebagatelne znaczenie.