30 października 2019

Kategoria:
Inne

Dziecko w górach. Jak zatroszczyć się o najmłodszych?

Jeżeli nasze dziecko lubi piesze wędrówki i przygody, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać je w góry. Należy jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Pogoda w górach może być nieprzewidywalna, a trudny szlak może być zbyt wymagający dla najmłodszych. Pamiętając jednak o kilku zasadach i zapewniając dziecku rozrywki dostosowane do wieku – wyprawa w góry może być niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.

Kiedy na wycieczkę w góry wybieramy się z dzieckiem – zamiast wysokich Tatr wybierzmy lepiej malownicze i niższe Sudety. Duży wybór szklaków pieszych i kolejek linowych zagwarantuje nam bezproblemową wycieczkę – nie będziemy musieli obawiać się, że w połowie drogi naszym pociechom zabraknie sił lub trasa stanie się zbyt niebezpieczna. W jaki jeszcze sposób zatroszczyć się o najmłodszych w górach?

Wybierz atrakcje dostosowane do wieku dziecka

Bardzo małe dzieci możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Doskonałym rozwiązaniem są nosidełka dla dzieci. Jeśli pogoda dopisze, a dziecko lubi przebywać w nosidełku, możemy wybrać się nawet na bardziej wymagające trasy. Pamiętajmy jednak o odpowiednim ubiorze dla malucha – pogoda w górach lubi się zmieniać.

Dzieci nieco starsze możemy zabierać na krótkie wycieczki po dolinach lub w niewysokie partie gór. Przykładowo, w okolicy Karpacza, znajdują się malownicze trasy piesze dostosowane nawet do wycieczek z wózkiem dziecięcym. Lekki, sportowy wózek z amortyzacją sprawdzi się nawet na leśnych ścieżkach.

Starsze dzieci bez problemu możemy zabrać na szlak. Jeżeli nie chcemy nadwyrężać ich sił, część trasy w górę lub w dół możemy przebyć z pomocą kolejki linowej. Pamiętajmy jednak o postojach i zapewnieniu odpowiedniej ilości prowiantu oraz wody.

Wybierz pensjonat przyjazny dzieciom

W przypadku poszukiwania noclegu, warto zwrócić uwagę na miejsca przyjazne dzieciom. Możliwość dostawki, telewizor, z którego można skorzystać w przypadku brzydkiej pogody, bliskość atrakcji, zniżki lub darmowy pobyt dla najmłodszych dzieci, a także specjalne menu dla dzieci z nietolerancją pokarmową, na przykład glutenu. Te wszystkie wymagania spełnia na przykład Villa Karpacz w Karpaczu.

Ubierz dziecko stosownie do pogody

Sytuacja pogodowa w górach może zmienić się bardzo szybko. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest więc bieżące monitorowanie prognozy pogody oraz ewentualna modyfikacja planów. Nie wybierajcie się w góry, jeśli zapowiadają deszcz lub burze! W okolicy na pewno znajdą się atrakcje turystyczne, które zapewnią miło spędzony czas także podczas deszczu.

Jeżeli dziecko wędruje razem z nami, zapewnijmy mu odpowiednie buty oraz ubrania. Warto ubrać dziecko warstwowo, ponieważ podczas wspinania rozgrzeje się, a na szczycie może wiać zimny wiatr. Pamiętajmy także o czapce i ewentualnie rękawiczkach, jeśli wędrujemy poza sezonem letnim.