miedź przeciwdrobnoustrojowa
3 marca 2016

Kategoria:
Inne

Działanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej CU+

Istotnym problemem tak powszechnej, jak i prywatnej służby zdrowia są zakażenia, do których dochodzi właśnie w przychodniach lekarskich i szpitalach. Stosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej na powierzchniach dotykowych, czyli na tych przedmiotach, które często dotykane są przez różnych ludzi, może w znacznym stopniu zminimalizować ilość zakażeń szpitalnych.

Miedź posiada właściwości bakteriobójcze i antybakteryjne, dzięki czemu neutralizuje niebezpieczne mikroby np. na klamkach, czy poręczach. W jaki sposób miedź wykorzystywana jest w materiałach medycznych?

Potwierdzona skuteczność w walce z mikrobami

O wyjątkowości stopów miedzi w kontekście zastosowań medycznych najlepiej świadczy uznanie Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska – opowiada ekspert firmy INMED-Karczewscy. Organizacja ta, znana z bardzo rygorystycznych norm, zakwalifikowała miedź jako jedyny materiał, zdolny do likwidacji aż 99,9% niebezpiecznych drobnoustrojów w ciągu 2 godzin od momentu ekspozycji na działanie danych bakteriidroboustrojów. Agencja testowała właściwości miedzi ze skutkiem pozytywnym pod kątem likwidacji gronkowca złocistego, bakterii Enterococcus faecalis, Enterobacter aerogenes, Staphylococcus auerus oraz Pseudomonas aeruginosa oraz Escherichia coli O157:H7.

Zastosowania przeciwdrobnoustrojowej miedzi

Jak udowodniliśmy powyżej, miedź posiada naturalną zdolność eliminowania szerokiego spektrum chorobotwórczych mikrobów, a zatem znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w sektorze zdrowia publicznego. Doskonale uzasadnione jest stosowanie miedzi na powierzchniach dotykowych również w komunikacji miejskiej, szkołach, urzędach i innych przestrzeniach użyteczności publicznej.

Zastosowanie bakteriobójczej CU+ w placówkach ochrony zdrowia

Jak wykazały liczne badania przeprowadzone w ośrodkach uniwersyteckich na całym świecie (USA, Chile, Japonia, Wielka Brytania, RPA), miedź jest dużo skuteczniejszym materiałem bakteriobójczym niż stosowane dotychczas powłoki srebrne – wyjaśnia specjalista firmy INMED-Karczewscy. Właśnie dlatego producenci materiałów medycznych coraz chętniej sięgają właśnie po miedź. Wśród wyrobów dostępnych już w wersji miedzi przeciwdrobnoustrojowej możemy wymienić elementy wystawione na stałą ekspozycję i częsty dotyk, takie jak wysięgniki kroplówki, pochwyty łóżek pacjenta, tablice poboru gazów medycznych, panele nadłóżkowe, a także mniejsze elementy instalacji gazów medycznych, jak punkty poboru, czy wtyki do punktów poboru.