6 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Jak działa sprężarka powietrza

Znamy wiele sposobów na pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie energii, która wykorzystywana jest na co dzień w naszych maszynach – zarówno w domu, jak i w warunkach przemysłowych. Jednym z urządzeń, które temu służą, jest sprężarka powietrza, wykorzystująca energię sprężonego gazu. Na czym opiera się zasada działania sprężarki?

Zastosowanie sprężarek powietrza

Sprężarka jest maszyną energetyczną stosowaną w celu nadania gazowi energii kinetycznej przez podniesienia jego ciśnienia lub wymuszenie przepływu. W przypadku sprężarek powietrza ciśnienie ssawne, które jest niższe od atmosferycznego, zasysa powietrze, zaś ciśnienie tłoczne, które jest wyższe niż ciśnienie atmosferyczne, spręża gaz.

Ponieważ podczas pracy sprężarki wytwarza się dużo energii cieplnej, musi być ona wyposażona w system chłodzenia. Przypomina on ten znany nam z samochodów. Dzięki temu sprężarka powietrza się nie przegrzewa.

Sprężarki powietrza znajdują zastosowanie w autach oraz maszynach przemysłowych. Najczęściej zasilane są przez napęd mechaniczny lub elektrycznie. Sprężone powietrze stanowi napęd licznych narzędzi, takich jak np.: wiertarki, szlifierki, klucze pneumatyczne czy urządzenia do natryskowego nakładania powłok ściennych. Służy także do przetaczania gazów, transportu materiałów sypkich czy pompowania opon oraz suszenia włosów.

Sprężarki powietrza – budowa i zasada działania

Sprężarka powietrza składa się z cylindra i tłoka, który porusza się w jego wnętrzu ruchem posuwisto-zwrotnym. W zależności od kierunku ruchu tłoka w cylindrze wytwarza się na przemian ciśnienie niezbędne do zassania powietrza, na następnie – do jego sprężenia.

Ruch tłoka i związane z nim zmiany ciśnienia wymuszają także otwieranie i zamykanie zaworu ssącego. Otwiera się on, aby wypełnić cylinder powietrzem, a następnie zamyka się, aby sprężone powietrze z niego nie uszło.

Sprężarki powietrza, a także wyposażenie i płyny niezbędne do ich pracy, można znaleźć na www.pdair.pl.