12 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Drzewa tlenowe. Przyszłość polskiego przemysłu drzewnego?

Od kilkunastu miesięcy możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie sadzonkami tzw. drzew tlenowych. Czy nowy gatunek drewna okaże się rewelacją polskiego rynku drzewnego?

Z czym właściwie mamy do czynienia?

Drzewa tlenowe to specyficzna krzyżówka azjatyckich drzew z gatunku Paulownia. W Azji pełnią one rolę drzew pionierskich, podobną do tej jaką w rodzimych ekosystemach odgrywa np. brzoza. Drzewa Paulowni cechują się stosunkowo niskim wymaganiami życiowymi oraz szybkim przyrostem masy, w związku z czym stanowią doskonały materiał hodowlany. Szacuje się, że w ciągu 8-10 lat z kilkudziesięciu tysięcy sadzonek można będzie wyprodukować tysiące metrów sześciennych drewna. To ogromny potencjał, który może w znaczący sposób ubogacić polski rynek drzewny.

Sadzonki Paulowni – jak je nabyć?

Osoby zainteresowane nabyciem sadzonek Paulowni powinny rozejrzeć się za dostępnymi ofertami. Pomocą służy internet. Istotne, by nabywane sadzonki spełniały wymogi certyfikacyjne Unii Europejskiej. Ciekawą propozycją sprzedażową dysponuje firma Bio-Sekwestracja CO2 Sp. z o.o. z podwarszawskich Otrębusów, wyspecjalizowana w doradztwie agrotechnicznym.

W ofercie posiadamy hybrydową, nieinwazyjną odmianę – krzyżówkę Paulowni tomentosa z Paulownią fortunei, w formie korzeniowej. Przewagą takiej sadzonki nad typową sadzonką zieloną jest o wiele lepsze przyjmowanie się rośliny. Sadzonki są starannie wyselekcjonowane i charakteryzują się wzorcowymi parametrami w zakresie długości korzenia oraz długości i grubości trzpienia – objaśnia przedstawiciel BS CO2.

Drzewo przyszłości?

Drzewa tlenowe są dumnie określane ,,drzewami przyszłości”. W stwierdzeniu tym nie ma ani krzty przesady. Dzięki ogromnym liściom, produkują znacznie więcej tlenu niż tradycyjne drzewa liściaste.  Ponadto są odporne na niskie temperatury, choroby pasożytnicze, owady a pozyskane z nich drewno posiada bardzo ciekawe właściwości np. wysoką odporność na  skręcanie, zginanie czy rozrywanie. Drewno jest również niespotykanie lekkie a po wysuszeniu nie wchłania wody. Paulownie sprawdzają się świetnie przy zalesianiu nawet w nieprzychylnych ekosystemach, których z biegiem czasu przybywa. Przede wszystkim jednak, nabycie sadzonek Paulowni to po prostu pewna inwestycja. Silny system korzeniowy powoduje, że po pierwszym ścięciu drzewo odrasta i umożliwia ponowne zbiory w kolejnych czterech-pięciu cyklach. To niebagatelna korzyść dla producentów wysoko gatunkowego drewna, znajdującego użytek przy produkcji ekskluzywnych mebli do samolotów, jachtów i kamperów, dobrej jakości fornirów oraz sklejek, a także okien, drzwi, więźby dachowej czy sprzętu sportowego ( najdroższe deski surfingowe na świecie ). Gałęzie, liście i kwiaty mogą być natomiast przetworzone na biomasę. Mnogość zastosowań drewna jest naprawdę spora, co doskonale tłumaczy jego popularność. Można się spodziewać, że w najbliższych latach będzie ona jedynie wzrastać.