druk-wielkoformatowy
27 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Druk ponad B0

Z pojęciem formatu arkusza papieru większość z nas spotkała się już w dzieciństwie. Każdy z nas w szkole podstawowej korzystał z kajetów w formacie A5, później zwykle chętnie zamieniając je na większe zeszyty A4, które znacznie ułatwiały szybkie sporządzanie dużej ilości notatek podczas wykładów na studiach. Jednak te standardowe, znane wszystkim formaty, nie wyczerpują możliwości współczesnej poligrafii i z pewnością nie zaspakajają jej potrzeb.

Co to jest format arkusza?

Format określa wymiary arkusza papieru lub formy drukarskiej w przypadku druku offsetowego – wyjaśnia nasz rozmówca z wrocławskiej drukarni ANEX. Rozmiary arkuszy w poszczególnych formatach są ściśle zestandaryzowane i zgodne z międzynarodową normą ISO 216.

Standardowe formaty szeregów A i B

Wspomniana norma ISO 216, nazywana także normą Hasiok, opisuje 2 szeregi formatów – A (format zasadniczy) i B (format pomocniczy).

W przypadku formatów szeregu A, stosunek boku krótszego do dłuższego jest zawsze taki, jak bok kwadratu do jego przekątnej, ale z zaokrągleniem do pełnych mm. Dzięki przestrzeganiu tej zasady, składając arkusz formatu A na pół wzdłuż krótszego boku, zawsze uzyskamy 2 mniejsze arkusze o proporcji boków identycznej, jak w arkuszu wyjściowym.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, format zasadniczy A wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcji materiałów szkolnych i biurowych, takich jak zeszyty, notatniki czy bloki rysunkowe. W poligrafii natomiast zdecydowanie chętniej wykorzystywane są formaty z szeregu B.

Wymiary formatów szeregu B są średnią geometryczną dwu pośrednich wymiarów szeregu A, przy czym również zaokrąglamy do mm. Ich wymiary są znacznie większe, dlatego wykorzystuje się je do druku plakatów, posterów, kalendarzy, a nawet map i atlasów. Formaty B1 (707×1000 mm) oraz B2 (500×707 mm) doskonale sprawdzają się w druku składanych broszur i folderów ofertowych.

Druk formatu ponad B0

Niektóre projekty graficzne wymagają druku na znacznie większych arkuszach, przekraczających nawet wymiary największego formatu z szeregu B, czyli B0 (1000×1414 mm). Druk ponad B0 jest konieczny np. przy tworzeniu dużych plakatów reklamowych i innych materiałów marketingowych, przeznaczony do ekspozycji na dużych przestrzeniach.

Uzyskanie tak pokaźnego wydruku nie zawsze jest możliwe. Tego typu projekty realizują wyłącznie te drukarnie, które dysponują nowoczesnymi maszynami do arkuszowego druku offsetowego. W takich zakładach możliwe jest uzyskanie materiałów w formacie B0 plus (1200×1620 mm).

Jeśli szukasz firmy gotowej do realizacji druku ponad B0, zachęcamy do kontaktu z drukarnią offsetową ANEX we Wrocławiu.