druk-na-folii
23 maja 2018

Kategoria:
Inne

Druk na foliach samoprzylepnych.

Folie samoprzylepne to obok papieru jeden z najpopularniejszych nośników, wykorzystywanych w działaniach związanych z szeroko pojętą reklamą, handlem, przemysłem i nie tylko. Ogromna różnorodność jej rodzajów, zastosowań oraz dostępnych formatów, sprawia że nie sposób wyobrazić sobie branży, która nie korzystałaby z możliwości jakie dają wydruki na foli samoprzylepnej.

Dlaczego folie

Folie to materiał dużo bardziej wytrzymały niż papier, dzięki czemu wydruk na folii charakteryzuje się dużą trwałością i najwyższą jakością. Jest to materiał bardzo popularny zarówno w druku wielkoformatowym, jak i w mniejszych formatach, ze względu na intensywność kolorów oraz wszechstronność zastosowań. Sporą popularnością cieszą się różnego rodzaju wydruki na folii samoprzylepnej, które doskonale sprawdzają się w formie mniejszych lub większych naklejek i etykiet samoprzylepnych (wykorzystywanych między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, ale także w magazynowaniu, transporcie i nie tylko), a także jako okleiny na pojazdy lub szyby i witryny.

Drukarnie, takie jak Druk Zakład Poligraficzny Usługowo-Produkcyjny z Łodzi, zazwyczaj w swojej pracy wykorzystują materiały takie jak folie monomeryczne, które nadają się zarówno do celów krótkookresowych (np. na billboardy), jak i długookresowych (na samochody firmowe, szyby itp.). W przypadku potrzeby wyjątkowo długiego użytkowania (np. szyldy firmowe lub tablice reklamowe), stosuje się trwalszą folię polimerową, która może być wykorzystywana nawet do 7 lat i pozwala na niewielkie deformacje, dzięki czemu łatwiej dopasowuje się do niewielkich nierówności podłoża. Najtrwalszym typem folii samoprzylepnych są folie wylewane, które można umieszczać nawet na dużych i nieregularnych powierzchniach. Znajdują one zastosowanie na przykład w przypadku potrzeby pokrycia całej karoserii pojazdu, która posiada wgłębienia oraz nieregularny kształt.

Do głównych zalet foli samoprzylepnej zaliczyć można:

  • nadawanie grafice, w zależności od potrzeb, wysokiego połysku (folia błysk) lub rozproszenie padającego na nią światło (folia mat),
  • wysoka nieprzezroczystość,
  • łatwość w aplikacji.

Technologia druku

Zdecydowana większość firm oferujących druk na folii samoprzylepnej oferuje swoim klientom wykonanie zlecenia metodą druku offsetowego UV. W tym przypadku wymagane jest przygotowanie specjalnej matrycy, która przenosi tusz na folię. Obraz nanoszony tą metodą może zostać utrwalony na powierzchni materiału poprzez wsiąkanie w nią farby („na zimno”), lub dodatkowo odparowany w wysokiej temperaturze („na gorąco”). Rezygnacja z wody, jako środka nawilżającego, sprawiła że wyeliminowany został efekt niekontrolowanego mieszania się farb i pozwoliła na otrzymywanie niemal fotograficznej jakości wydruków. Zaletą tej metody jest, poza bardzo wysoką jakością druku, spora swoboda w operowania kolorami i bogate uszlachetnianie wydruków. Druk offsetowy doskonale sprawdza się między innymi wtedy gdy na finalizację zlecenia mamy więcej czasu, a materiały które chcemy wyprodukować, będą powielane w setkach lub tysiącach egzemplarzy, dzięki czemu uzyskujemy niższe koszty.

Liczne zalety foli samoprzylepnych sprawiają, że jeszcze przez długi czas będą one obecne i wykorzystywane w szeroko pojętej działalności człowieka.