25 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Drewniane klocki konstrukcyjne – dlaczego nie powinno ich zabraknąć wśród zabawek kilkulatka?

Wiele zabawek potrafi rozbudzić ciekawość najmłodszych. Niektóre z nich, oprócz świetnej zabawy, gwarantują także rozwój intelektualny dzieci. Na kreatywność i wyobraźnię wpływają gadżety, które zachęcają maluchy do myślenia. Jednym z przykładów takich zabawek są drewniane klocki konstrukcyjne, dzięki którym dziecko zacznie rozwijać swoje zdolności twórcze.

Zalety klocków konstrukcyjnych

Drewniane klocki konstrukcyjne są obecne wśród dziecięcych zabawek już od wielu lat. Ten z pozoru prosty gadżet potrafi sprawić wiele frajdy i wywołać uśmiechy na buziach kilkulatków. Dlatego warto zadbać, aby nie zabrakło ich w pokoju malucha. Zabawki wykonane z drewna są obecne w wielu domach i stanowią element rozrywki dzieci już od ich najmłodszych lat. Ich rodzajów jest wiele, od miękkich klocków materiałowych i gumowych dla niemowląt, aż po zabawki plastikowe i drewniane dla starszych dzieci. Dlaczego to właśnie ostatni z rodzajów jest uniwersalnym i najczęściej spotykanym gadżetem?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć złożona, ponieważ na popularność drewnianych klocków wpływa wiele czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • antybakteryjny materiał,
  • ekologiczny charakter,
  • trwałość,
  • hipoalergiczne tworzywo,
  • wpływ na rozwój intelektualny dzieci,
  • przeznaczenie dla różnych grup wiekowych,
  • solidne wykonanie.

Zalety zabawek tego rodzaju można wymieniać bez końca. Oprócz wyżej wymienionych czynników, na popularność drewnianych klocków wpływa także ich dostępność w różnych rodzajach i wzorach. Warto zwrócić uwagę na zabawki w kształcie liter, które oprócz rozwinięcia zdolności konstrukcyjnych, pomogą dziecku stawiać pierwsze kroki w poznawaniu pisma.

W jakim wieku dziecko może bawić się klockami?

Dzięki bezpiecznemu tworzyw, jakim jest drewno, klockami mogą bawić się dzieci już w wieku dwóch lat. Po pierwsze, nie wywołują one alergii i nie uczulają, przez co dwulatki nie są narażone na choroby skóry – doradzają eksperci z internetowego sklepu Millbay.

Hipoalergiczny materiał klocków umożliwia zabawę w konstruktora już od najmłodszych lat. Każdy z etapów rozwoju dziecka wymaga dobrania odpowiednich akcesoriów wpływających na pobudzanie wyobraźni. Oprócz kreatywności i logicznego myślenia, klocki rozwijają też zdolności manualne najmłodszych. Dziecko musi bowiem dopasować do siebie poszczególne elementy w taki sposób, by tworzyły spójną konstrukcję. Ważne jest, aby klocki składały się z wystarczająco dużych części, aby dziecko nie było narażone na zadławienie się nimi.