okna-pcv
5 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Drewniane, aluminiowe czy z PCV – jakie okna wybrać?

Każdy inwestor budujący lub wykańczający dom albo mieszkanie, a także każdy, kto planuje wymianę okien na nowe, staje przed niełatwym wyborem dotyczącym materiału, z jakiego mają być wykonane ramy okienne. Podjęcie decyzji jest o tyle trudne, że nie da się jednoznacznie wskazać wyższości jednego rodzaju okien nad pozostałymi. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań, jak również pozostającego do dyspozycji budżetu.

Okna z PCV

Najmniej kosztownym rozwiązaniem są okna z PCV, zwane też potocznie plastikowymi. Zwykle występują w odcieniach bieli, która najlepiej odbija promienie słoneczne (te zaś potrafią nie tylko wywołać przebarwienia, ale też podnieść temperaturę, co sprzyja odkształceniom), jednak dostępne są też inne warianty kolorystyczne. Istnieje ponadto możliwość oklejenia ich imitacją drewna.

Do niewątpliwych zalet okien z PCV należy łatwość, z jaką utrzymuje się je w czystości, a także brak konieczności przeprowadzania dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Nie da się natomiast w ich przypadku zastosować tak dużych przeszkleń, jak dzięki oknom z drewna czy aluminium – przyznaje przedstawiciel firmy SUNPLENA z Poznania, która specjalizuje się w stolarce okienno-drzwiowej. – Plastikowe ramy są też z reguły bardziej masywne.

Okna drewniane

Drewno to materiał o wiele szlachetniejszy, przez wiele osób uważany za znacznie bardziej estetyczny, zwłaszcza jeśli naturalne słojowanie nie zostanie zakryte farbą. Trudno wyobrazić sobie lepszy wybór dla domu czy mieszkania utrzymanego w stylu klasycznym lub rustykalnym. Warto także wspomnieć, że drewniane okna sprzyjają tworzeniu we wnętrzach korzystnego dla zdrowia mikroklimatu.

Cechują się najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, a dzięki nowoczesnym technologiom produkcji (jak zastosowanie drewna klejonego w różnych kierunkach zamiast litego czy impregnowanie) wykazują też znacznie większą odporność na działanie czasu i czynników atmosferycznych – a nawet wody i ognia – niż okna z drewna wytwarzane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. O ile ich czyszczenie nie nastręcza specjalnych trudności, o tyle co kilka lat trzeba jednak je konserwować.

Okna aluminiowe

Drewniane ramy okienne można z dość dużą dowolnością kształtować, jak również wykorzystywać w stosunkowo dużych przeszkleniach. Jeszcze lepsze jednak właściwości pod tymi względami wykazują ramy aluminiowe. Są one niezwykle lekkie, a przy tym bardzo stabilne (nie odkształcają się tak łatwo) oraz nie wymagają konserwacji. Występują też w wielu wariantach, jeśli chodzi o wykończenie. Wykorzystuje się je przede wszystkim w nowoczesnych, odważnych projektach architektonicznych. Potrafią być natomiast dość drogie.

Istotne czynniki

Na rynku dostępne są ponadto rozwiązania, które łączą w sobie najlepsze cechy poszczególnych materiałów, czyli ramy plastikowo-aluminiowe i aluminiowo-drewniane. Wybór konkretnej opcji coraz częściej uzależniony jest obecnie od indywidualnych preferencji estetycznych. Najważniejsze są bowiem parametry okien, takie jak izolacja cieplna i akustyczna. Aby jednak rzeczywistość pokrywała się z deklaracjami producenta, okna muszą być odpowiednio zamontowane, co ułatwi również późniejsze z nich korzystanie. Właściwe, profesjonalne osadzenie wysokiej jakości produktu pozwoli cieszyć się zaletami okien niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane.