Drewniana obudowa grobu
5 października 2021

Kategoria:
Inne

Drewniana obudowa grobu. Co warto wiedzieć?

Na odejście bliskiej osoby nie zawsze jesteśmy przygotowani. Wiąże się to z trudnymi dla nas emocjami, ale także wydatkiem, który musimy przeznaczyć na pochówek czy sam nagrobek. Nierzadko jednak postawienie wybranego pomnika wymaga czasu czy uzbierania potrzebnej kwoty. W tym przypadku, niezastąpioną pomocą są nagrobki tymczasowe w postaci drewnianej obudowy grobu. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.

W jakim celu stawia się nagrobki tymczasowe?

Nagrobki tymczasowe to dobre rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości postawienia od razu stałego pomnika. Przede wszystkim chronią mogiłę, ale pozwalają także na zachowanie odpowiedniej czystości w miejscu pochówku. Zastępują na pewien czas tradycyjny kamienny grób i pozwalają bliskim na uczczenie pamięci zmarłego. Tego rodzaju drewnianą obudowę możemy wysypać jasnymi kamyczkami czy żwirkiem, dzięki czemu wygląda naprawdę gustownie i schludnie. Pozwala to również na umieszczenie na nim kwiatów, wieńców czy postawienie zniczy.

Jedną z niezwykle ważnych zalet drewnianych obudów jest ich cena. To rozwiązanie pozwala na wykonanie estetycznej drewnianej konstrukcji za zdecydowanie niższą kwotę niż ta, którą musielibyśmy zapłacić za stały pomnik. Dobrze wykonany, może posłużyć nawet przez kilka lat.

Dlaczego warto zdecydować się na drewnianą obudowę grobu?

Obudowy grobu możemy dostać w kilku wariantach, najczęściej wykonanych z drewna lub plastiku. W tym przypadku, tworzywo sztuczne może co prawda posłużyć nieco dłużej od naturalnego materiału, jednak nie prezentuje się zbyt dobrze i nie jest ekologiczne. Warto pamiętać, że plastik nigdy nie ulega pełnemu rozkładowi. Drewniana obudowa jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, a w dodatku wygląda bardzo elegancko.

W przypadku drewna nie powinniśmy również obawiać się jego szybkiego rozpadu. Obecnie, nagrobki tymczasowe są zabezpieczane specjalistycznymi środkami do impregnacji. Dzięki temu nie są podatne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: niskie temperatury, deszcz czy mróz. Trzeba również pamiętać, że nie musimy składać go sami. Niektóre firmy specjalizujące się w drewnianych nagrobkach, oferują również ich montaż, do takich należy np. Zakład pogrzebowy J.Z. Kiełbaska.

Ostatnim istotnym elementem, o którym warto wspomnieć jest szlachetność materiału, jakim jest drewno. Jego specyfika sprawia, że możemy otrzymać różne kształty obudowy, kolory czy wymiary. Dzięki temu, drewniana obudowa nie musi odbiegać w estetyce od grobu stałego.